Доверието в ЕС се връща на нива от около 60%, след като в изминалите, кризисни за съюза, месеци и години се колебаеше на нива от 50%. Заедно с това и имиджът на НАТО укрепва със стабилизиране на доверието около 35%.
Това показват резултатите от актуално проучване на "Галъп". То е фокусирано и върху Германия, където предстои провеждането на парламентарни избори. Данните сочат, че Германия е основен външнополитически пример за хората у нас, доверите към страната е високо. През септември доверието в Германия сред българите решително надвишава недоверието. 53% отговарят с „да“ на въпроса „Имате ли доверие в Германия?“, а 34% казват „не“.
Съществен преди немските избори остава въпросът за отношенията с Турция.
Българското обществено мнение проявява очаквана неохота към преговори с Турция. Тук влияние оказват и исторически наслоявания, както и развитията около Турция в последните години.
Отношението у нас към Германия се колебае в стойности, които често надвишават дори и доверието в Русия. В България, по традиция, отношението към Русия пък остава по-благосклонно в сравнение с отношението към САЩ.
Показаните данни са част от редовните месечни изследвания на „Галъп интернешънъл“ и от телефонен сондаж, проведен сред 802 души, между 31 август и 1 септември в цялата страна.
Методиката е сравнима с всички ежемесечни редовни изследвания на „Галъп интернешънъл” в България от 1992 г. насам. Възложено, финансирано и проведено от „Галъп интернешънъл“.
Възложено, проведено и финансирано от „Галъп интернешънъл“
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас