Коронавирусът вече претовари здравните услуги, приземи полети и спря икономическия растеж, но един от най-трайните ефекти може да бъде началото на политическа епоха, в която меките авторитарни лидери стават по-твърди, а наблюдаващата държава се превръща в начин на живот дори и в някои демокрации, пише Шон Уокър в статия за "Гардиън".
В Унгария след серия от мерки, въведени в понеделник, вече се смята за престъпление разпространяването на дезинформация за коронавируса, а премиерът Виктор Орбан може да управлява с укази за неопределен период от време.
В съседна Сърбия войници патрулират по улиците
като част от плана за отговор на коронавируса. В Москва има информация, че властите обмислят мерки, според които всеки, който иска да излезе, трябва да представи причините за това онлайн и след това да бъде проследен чрез смартфона си.
Досега повечето страни по света са въвели някаква форма на извънредни мерки за борба с коронавируса и дори много демократични правителства срещнаха слабо недоволство заради промените, които в нормално време биха били посрещнати с месеци или години яростни парламентарни дебати.
Но какво ще стане, когато пандемията свърши?
"Извънредните правни ситуации са много лесни за въвеждане, но връщането към обичайното е много по-трудно след това", коментира базираният в Будапеща тинк-танк Political Capital в отговор на унгарските мерки. Това мнение може да е приложимо и другаде.
Унгарското правителство, което през десетилетието, откакто Виктор Орбан дойде на власт, е обвинявано в отстъпление от свободите и демократичните норми, настоя, че мерките се отнасят само за борбата с коронавируса.
Българският политолог Иван Кръстев определя унгарския закон като някакъв вид авторитарно предприемачество, сравнявайки го с хората, които продават маски и други предпазни средства на завишени цени. Орбан, казва той, експериментира с това какво би било възможно в тази внезапна нова реалност. "Той опитва и изпробва, за да види какво ще приеме пазарът."
Във време, в което дори и
излизането навън може да бъде опасно,
масовите протести срещу правителствените действия не биха имали успех, а международните критики е малко вероятно да бъдат силни, предвид че и останалите лидери са заети с борбата с кризата в собствените си страни.
Кръстев сравнява сегашната криза с финансовата през 2008 г. и с миграционната през 2015 г. и казва, че докато преди отговорите в Европа бяха водени от безпокойството, доминиращата емоция сега е страхът, който е по-директен. "Това прави хората готови да толерират всичко, защото когато опасността е навсякъде, вярвате, че правителството може да ви помогне", отбелязва той.
Колко от въведените сега извънредни мерки ще останат, оформяйки света през следващите години и десетилетия, ще зависи от части от това колко сериозна и дълготрайна ще е здравната ситуация и как отговорът на няколко правителства срещу пандемията ще изглежда, обръщайки се назад.
"Ако в крайна сметка хората имат усещането, че са манипулирани, може би ще видим съпротива срещу всички тези мерки. Но на този етап виждам много повече приемане, отколкото съпротива", отбелязва Кръстев.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства