снимка: БГНЕС
„Част от оръжията бяха взети от складовете на армията и предадени на терористи, дошли в Косово от Сърбия. Свечла отбеляза, че неговото министерство е споделило доказателствата със западни посолства и агенции. „Това, което искаха да направят, е да завземат територията на Косово и да отворят нов канал за комуникация, нов път от Сърбия до Косово“, каза той, добавяйки, че крайната цел е разделянето на страната. Сръбското правителство отрече да е свързано с въоръжената група, но обяви официален ден на траур за тримата загинали. Вучич се опита да оправдае действията им, като невярно заяви на среща с руския посланик в Белград, че правителството на Косово извършва етническо прочистване.
Косово твърди, че групата е ръководена от Милан Радойчич, заместник-лидер на подкрепяната от Белград партия Сръбска листа, която доминира политиката в четирите общини със сръбско мнозинство в Северно Косово. Свечла каза, че разузнавателната служба на неговата страна смята, че Радойчич, който е санкциониран от САЩ и Обединеното кралство, е бил ранен и се възстановява в главната военна болница в Белград. Твърдението не може да бъде независимо потвърдено. Радойчич не е направил публично изявление, но министърът на външните работи на Сърбия Ивица Дачич заяви, че видео, показващо Радойчич сред паравоенните, е „измама“.
Сблъсъкът се случи в момент, когато преговорите с посредничеството на ЕС, насочени към нормализиране на отношенията между двете страни, са в застой, като Вучич обеща, че никога няма да признае Косово, а правителството на Косово впоследствие отказа да създаде полуавтономна асоциация на сръбските общини. САЩ подкрепяха преговорите и досега бяха на страната на Европа, тъй като хвърлиха по-голямата част от вината за техния провал на косовския премиер Албин Курти. Но администрацията на Байдън разследва участието на Белград в паравоенната част и се опитва да открие нейната мисия. Ако се установи, че Вучич е замесен, това може да промени подхода, възприет от САЩ и ЕС към преговорите, които бяха критикувани от законодателите от двете страни на Атлантическия океан като предубедени към Белград. Това може да доведе и до санкции срещу Сърбия. „Става все по-ясно, че е действал сценарий за провокиране на конфликт, така че сръбската армия след това да влезе, за да защити сръбския народ на север и по този начин да осъществи разделянето на Косово“, каза Соня Бисерко, президент на Хелзинкския Комитет за правата на човека в Сърбия.
„Тази операция, независимо кой е пряко отговорен за нея в Белград, премина червената линия, която Западът не може да толерира“, каза Бисерко. „Тази ситуация не е провокирана от Курти, както коментират повечето в Белград. Напротив, той показа зрялост, а косовската полиция – професионализъм.” В брифинг документ за ЕС правителството на Косово каза, че „група от десетки маскирани въоръжени мъже са открили огън по рутинен патрул от полицейски служители“ на 24 септември в село Банска, известно още като Банска, близо до сръбската граница. Един косовски полицай беше убит, както и трима членове на паравоенната група, а няколко други бяха ранени при сблъсъците. След това сръбската група се изтегли с бронирани коли до манастир близо до селото, което доведе до сблъсък. Преди косовската полиция да успее да поеме контрола над манастира, каза Свечла, някои от паравоенната група са успели да се изплъзнат и да преминат в Сърбия.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен осъди нападението срещу косовската полиция и каза: „Извършителите на това престъпление трябва да бъдат подведени под отговорност чрез прозрачен процес на разследване. „Призоваваме правителствата на Косово и Сърбия да се въздържат от всякакви действия или реторика, които биха могли допълнително да разпалят напрежението“, каза той. Блинкен призова за „връщане към диалога, подпомаган от ЕС“. Едуард Джоузеф, бивш заместник-ръководител на мисията в Косово на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), каза, че ако Белград стои зад паравоенната група, САЩ ще трябва да преосмислят подхода си към региона. „Въпросът е, че призивите за диалог са празни сега, когато цялата стратегия на САЩ – да се култивира Сърбия на Вучич като „партньор“ – се взриви“, каза Джоузеф, сега старши сътрудник в училището за напреднали международни изследвания на университета „Джон Хопкинс“. във Вашингтон. „Отричанията на Вучич от знания са почти толкова достоверни, колкото илюзорната политика на САЩ спрямо Сърбия.“
Шпенд Ахмети, независим косовски политик и бивш кмет на Прищина, каза: „Ясно е, че следващите дни и седмици ще бъдат напрегнати. Това не е приключило." „Мъртвите милиции бяха третирани като герои и това означава, че това е призив за повече „герои“, но също така е сигурно, че сега техните възможности са обезглавени.“ /БГНЕС
-----------------------------------------------------
Редакционна статия на в. "Гардиън"
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства