Почти 70 процента от гърците са против да се използва името "Македония" от бившата югославска република, показва социологическо проучване на Marc за гръцкия вестник "Прото тема", предава news.bg.
Общо 68% от респондентите заявяват, че Атина не трябва да се договаря със Скопие в спора за името, ако включва Македония. Само 23,6% подкрепят компромис.
Социолози коментират, че проучването потвърждава тежката ситуация, пред която е изправена гръцкото правителство, докато преговарящи от двете балкански държави се опитват да разрешат 25-годишния спор.
Гръцкият военен министър Панос Каменос поиска организиране на референдум по казуса.
Проучването показва, че гръцките партии като цяло са против използване на името "Македония". Според сондажа 73,3% от анкетираните в Македония и Тракия в Северна Гърция са против. Процентът е значително по-нисък в южната част на страната. Например в Атина 62,5% са против компромис.
Както е известно Гърция не признава Република Македония под това име и поради тази причина в международни институции, включително и ООН, страната фигурира под названието Бивша югославска република Македония. Името е и причина Атина от дълго време да налага вето на Скопие за започване на преговори за влизане в НАТО. Причината е, че според Гърция по този начин от Скопие предявяват претенция към цялата географска област Македония, която както е известно в голямата си част се намира и в Гърция, а и в България.
В последния месец имаше раздвижване по темата, като от македонска страна показаха, че са склонни да променят сегашното си конституционно име Република Македония. Като най-възможен вариант обаче изпъква Нова Македония, което очевидно също не се харесва на гръцкото население.
![Гърците непреклонни - не дават на Скопие да използва "Македония" в новото си име](/static/downloads/uploads/images/g/greece_1427484883.jpg)
Това показват обществените нагласи сред 79% от гръцкото общество
Фактор Фактор
Още от Свят
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
ВМРО-ДПМНЕ: Ще бъде наивно да включим българите в конституцията на Северна Македония
Испания ще увеличи разходите си за отбрана до 2% от БВП към 2029 г.
Сега те са 1,28% от брутния продукт на страната
Зеленски: Сделки, сключени без Украйна няма да бъдат признати
В Киев нямат никаква представа, какво ще си говорят Русия и САЩ на срещата в Рияд