23 Ноември, 2024

САЩ препотвърдиха подкрепата си за енергийното партньорство между Гърция, Кипър и Израел

САЩ препотвърдиха подкрепата си за енергийното партньорство между Гърция, Кипър и Израел

Страните се договориха за енергийната, кибер и инфраструктурната сигурност

Гърция, Израел, Кипър и САЩ се договориха да засилят сътрудничеството в енергийната, кибер и инфраструктурната сигурност. Съответното заяви гръцкият министър на енергетиката Костис Хацидакис след среща с колегите си от останалите три страни, проведена в Атина, предава Reuters и "Фокус". 

Откриването на залежи на природен газ в Източното Средиземноморие през изминалото десетилетие превърна региона в жизнеспособен алтернативен източник на енергия за Европа, но също така отвори дългосрочни спорове между съседите, които се борят за правата върху ресурсите.  Регионалните тристранни срещи между Израел, Кипър и Гърция бяха разширени с включването на САЩ. 

„Енергетиката може да бъде мост за по-широка политическа стабилност", заяви американският заместник-министър на енергетиката Франк Фанън пред репортери.

Кипърският министър на енергетиката Йоргос Лакотрипис на свой ред заяви, че е получил уверения от своите израелски, гръцки и американски колеги в пълна подкрепа за правото на страната му да извършва проучвания за природни ресурси. 

Турция, която няма дипломатически отношения с Кипър, оспорва правото на държавата-членка на ЕС да сондира за природен газ и суверенитета й за райони, в които бяха открити находища.

Анкара изпрати два свои сондажни кораба на изток и на запад от острова. Кипър третира хода й като нарушение на международното право.
Сподели:

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна