Гърция, Кипър и Израел ще продължат да работят заедно по проекти за газопроводи, докато европейската енергийна зависимост е в центъра на вниманието заради войната в Украйна, заявиха техните външни министри.
Израелският външен министър Лапид, който се срещна с гръцките и кипърските си колеги в Атина, заяви, че нахлуването на Русия в Украйна е променило структурата на енергийния пазар в Европа и Близкия изток.
По думите му тримата съюзници ще се стремят да засилят енергийните си връзки и да разширят сътрудничеството си през следващите месеци, за да включат повече държави.
Европейският съюз има за цел да намали зависимостта си от руския газ с две трети тази година и да прекрати целия внос на руски изкопаеми горива до 2027 г. заради инвазията на Москва в Украйна.
Кипър, Гърция и Израел се споразумяха да изградят най-дългия и най-дълбокия подводен електропровод в света, който ще преминава по дъното на Средиземно море и ще свърже електрическите им мрежи. Очаква се проектът, наречен междусистемна връзка „Евро-Азия”, да бъде завършен до 2024 г.
Друг проект, който е договорен между трите страни, е подводният тръбопровод EastMed. Той е проектиран да снабдява Европа с природен газ от Източното Средиземноморие и се планира от няколко години.
"Продължаваме с проекти като интерконектора "Евро-Азия" и газопровода EastMed .... и сме уверени, че когато бъдат реализирани, те ще имат друга практическа и геостратегическа стойност за Източното Средиземноморие и Европейския съюз", заяви Йоанис Касулидис, външен министър на Кипър./БГНЕС
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.