Аз, като отчитам състоянието на Европейския съюз, не виждам особено основание на този етап да говорим за обща европейска армия, което означава, че гръбнакът на европейската отбрана ще продължат да бъдат нашите национални армии. Това каза председателят на парламентарната комисия по отбрана генерал Константин Попов при откриването на Международна конференция "Европейската отбрана - една цел, много предизвикателства", предаде Агенция „Фокус“.
Ген. Попов припомни, че България последователно провежда политика за модернизация на българската армия. „Народното събрание е одобрило три проекта: за Сухопътните войски, ВВС и Военноморските сили. Тази година придобиването на самолетите Ф-15 беше добра стъпка, предстои да бъдат финализирани и другите два проекта. Ще трябва да се модернизират и други елементи, за да се придобият и други основни системи на въоръжението. Комисията по отбрана в НС ще продължи да контролира процесите по модернизация на българската армия и ще настоява да се отделят необходимите финансови ресурси, като нашата цел е да се постигнат 2 % от БВП за отбрана“, добави още ген. Попов.
Той още веднъж акцентира, че европейската отбрана не може да се изгражда като алтернатива на колективната отбрана в рамките на НАТО.
„Повечето страни-членки на ЕС са и членки на НАТО. Не можем да си позволим да развиваме способности, отделно от НАТО. Важното е ние да развиваме такива способности, които ще позволят на ЕС да решава въпроси там, където НАТО няма да бъде интегриран“, допълни той.
Генерал Попов отбеляза важността на работата в областта на сигурността в сътрудничество със страните от Западните Балкани.
„Трябва активно да работим за интегрирането на страните от Западните Балкани в общата система за сигурност и отбрана, а това е един от уроците, които научихме след последната мигрантска криза. Трябват общи усилия, за да могат такива рискове да се преодолеят. Необходимо е да анализираме и съвместно да търсим отговор на ключови въпроси, като например този за трансатлантическото сътрудничество и ролята на САЩ в европейската сигурност и отбрана, важен е и въпросът с Брекзит.
Привърженик съм на подхода, че Великобритания трябва да има роля в европейската сигурност и отбрана и трябва да се намери добрата формула за това“, добави още той.
Ген. Константин Попов
Европейската отбрана не може да се изгражда като алтернатива на колективната отбрана в рамките на НАТО
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."