16 Май, 2026

Ген. Сирски: Украйна постигна важна стратегическа победа

Ген. Сирски: Украйна постигна важна стратегическа победа

По думите му 2025 година е станала първата за цялото време на войната, в която „загубите на руската армия надвишиха нивото на набиране на новобранци“.

Въпреки цялата тежест на ситуацията във войната, 2025 година донесе на Украйна важна стратегическа победа – към края на годината Русия започна да губи повече войници, отколкото успява да набира. Това заяви в интервю за Le Monde главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна генерал Олександър Сирски.

По думите му 2025 година е станала първата за цялото време на войната, в която „загубите на руската армия надвишиха нивото на набиране на новобранци“.

„Въпреки че през 2025 година им се удаде да мобилизират и призоват на военна служба 406 000 души, общите им загуби, включително убити и ранени, възлизат на около 418 000 войници“, заяви Сирски.

Той отбеляза, че Силите за отбрана в момента извеждат от строя приблизително 1000–1100 руски военнослужещи на ден – убити и ранени.

В същото време Сирски отрича, че войната е стигнала до задънена улица, като се позовава на редовните контраатаки на Въоръжените сили на Украйна, в резултат на които успяват да си върнат обратно част от загубените територии. Сред тях е и град Купянск, който руският Генерален щаб отчита като контролиран в своите сводки, докато в действителност градът е под контрола на ВСУ на 97%.

„Войната не е влязла в задънена улица. Войната се води във всички сфери: на сушата, във въздуха, по море. Вече е невъзможно да се говори само за сухопътна война. Промяната на самата същност на конфликта и появата на технологично оръжие, като дроновете, промениха психологията на войната. Пехотинецът буквално струва злато“, казва главнокомандващият на ВСУ.

Сподели:

Коментари (0)

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

Олаф Шолц: Путин не трябва да спечели войната и няма да я спечели

„НАТО беше създадено — както някога каза един известен американски военен офицер — за да държи руснаците вън, да задържи Съединените щати вътре и да сдържа германците. В това има смисъл“, обясни бившият канцлер

Пропагандистка на Кремъл: Колко руснаци загиват! Мобилизацията  може да се превърне в катастрофа

Пропагандистка на Кремъл: Колко руснаци загиват! Мобилизацията може да се превърне в катастрофа

Много пропагандисти смятат, че това ще се превърне в масово жертвоприношение. Показателно е, че потвърдените загуби само в два руски региона – Башкортостан и Татарстан – надвишават всички съветски загуби по време на 10-годишната война в Афганистан

Това вече се е случвало: в САЩ озвучиха базовия“ сценарий за края на войната в Украйна

Това вече се е случвало: в САЩ озвучиха базовия“ сценарий за края на войната в Украйна

Този сценарий американските анализатори директно сравняват с историческия опит на Финландия, която след войната със СССР губи 10% от територията си и възможността да влиза във военни съюзи, но запазва демократичната си система, пазарната икономика и търговските отношения със Запада