24 Ноември, 2024

Генчовска към Османи: Нека Скопие да спре говора на омразата към България

Генчовска към Османи: Нека Скопие да спре говора на омразата към България

Теодора Гeнчовска и Буяр Османи, снимка: БГНЕС

Трябва взаимно да повишим доверието помежду ни и да постигаме резултати, каза още първият български дипломат

Европейската интеграция на страните от Западните Балкани, включително на Република Северна Македония, е основен външнополитически приоритет за България, като очакваме от нашите най-близки съседи открит и пълноценен диалог за повишаване на взаимното доверие.

Това заяви министърът на външните работи Теодора Генчовска на срещна с колегата си от Република Северна Македония Буяр Османи в Скопие в рамките на посещението на официалната делегация, водена от министър-председателя на България Кирил Петков.

По време на срещата министър Генчовска поздрави Буяр Османи за преизбирането му на отговорния пост и му пожела успех, като изрази увереност, че съвместната им работа ще допринесе за утвърждаването на добросъседските отношения в духа на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между двете страни.

Българската позиция е ясна и бе препотвърдена на Консултативния съвет по национална сигурност – за да подкрепим началото на преговори на Република Северна Македония с ЕС, страната ни се нуждае от конкретни резултати и гаранции за трайното и необратимо изпълнение на Договора от 2017 г., както и за спазване на правата на гражданите на Република Северна Македония с българско самосъзнание.

„За нас е от ключово значение да се прекрати говорът на омразата, като разчитаме на вашата помощ правата на българите, които живеят в Република Северна Македония, да бъдат защитени в рамките на конституционния и правов ред в страната“, подчерта външният ни министър.

В рамките на разговора бяха обсъдени конкретни стъпки в развитието на бъдещия диалог, като министър Генчовска подчерта значението на директната комуникация. Важен компонент е парламентарното измерение и взаимодействие между двете държави, изтъкна тя.

Външният ни министър подчерта като важен и позитивен сигнал в диалога изпращането на нота от страна на Република Северна Македония до държавите - членки на ООН, относно употребата на краткото име на държавата, която бе дългоочаквана от България стъпка.

От своя страна Буяр Османи увери, че в негово лице България има приятел и подчерта, че след разговора с министър Генчовска е по-голям оптимист. Той заяви, че очаква до 25 януари 2022 г. да бъдат дефинирани съвместните работни групи, за да могат да заработят от следващия ден.

Сред темите на разговора беше и завършването на Коридор № 8, като бе подчертана неговата важност за сближаването на хората от двете страни на границата, както и за колективната ни сигурност. /БГНЕС
Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство