Вероятно е по-отрано да се въведе паралелното изписване на цените в евро и лева. От ЕЦБ и еврозоната обаче биха се отнесли „ревниво" към идеята да плащаме в двете валути преди официалното ни приемане. Това обясни в ефира на Нова ТВ депутатът от ДБ Георги Ганев в отговор на изказване на Асен Василев, че се правят постъпки и преговори да се въведе възможност за разплащане с евро и левове едновременно, без да сме влезли в еврозоната.
„Подозирам, че нашите партньори от ЕЦБ и Еврозоната ще се отнесат ревниво към тази идея. Най-вероятно е по-рано да се въведе паралелното изписване на цените в евро и лев”, заяви Ганев.
Въпреки че текат срокове, референдум, предлаган от "Възраждане" срещу еврото, може и да няма, смята още Ганев.
Според него не би трябвало да има референдум, но хората трябва да бъдат убеждавани. Той лично смята, че въпросът е незаконосъобразен и затова е противоконституционен, изтъкна Ганев.
Относно формулировката на въпроса, той заяви, че е възможно да бъде променена, само ако подписалите се разберат за какво точно са се подписали.
„Според мен има толкова големи пороци, че не съществува редакция на български език, която да запази въпроса и да го направи конституционен. Не може да бъде коригиран порока на този въпрос и да е конституционен. Най-вероятно въпросът ще се решава в Конституционния съд", прогнозира икономистът.
Той обясни, че ако суверенът отговори с „да” на въпроса в референдума, възниква друг проблем - той ще пречи на България да изпълни свои ангажименти по-законно ратифициран и конституционно влязъл в сила Международен договор, по силата на който възникват задължения и за България, и за отсрещните страни. Защото ако пречи, този въпрос е противоконституционен”, изтъкна още веднъж Ганев.
Икономистът се опита да обясни с думи просто какво означава да минем от лев към евро. „Еврото е просто другото име на 1,95583 лева", посочи депутатът от ДБ.
Георги Ганев
Икономистът изрази съмнение, че ЕЦБ ще се съгласи, да плащаме и в евро, без да сме приети в еврозоната
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг