Ние, младите хора, много често си числим, че миналото е далеч, че то никога няма да се повтори. Благодаря на Обществото на репресираните за усилията, които полагат, защото спомените избледняват, поколенията си отиват и се подменя историческата истина. А тя е само една – че България е платила жестока цена за престъпния комунистически режим.
Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев, предаде репортер на БГНЕС.
"Виждаме имената на част от загиналите на Мемориала зад нас. Той не може да обхване всички. Това, което трябва да помним, са зверствата, осъдения като престъпен режим и квалификацията му като такава, не подлежи на нито на дискусии, нито на съмнения. Това са факти", подчерта Георгиев.
Той отдаде почит пред Паметника на жертвите на комунизма и постави цветя пред паметната плоча, на която са изписани имената на хилядите загиналите българи.
В Европейския ден в памет на жертвите на сталинизма и нацизма десетки граждани също отдадоха почит и присъстваха на заупокойната молитва пред параклиса, намиращ се в непосредствена близост до Паметника на жертвите на комунизма.
Председателят на СОС обясни, че за него като юрист темата има огромно значение. "Най-важният урок, който имаме ние, е да не допуснем миналото да се пренесе в настоящето и да определя нашето бъдеще", категоричен е той.
Георгиев отбеляза, че нашите предци са водили битки. "Хората, които днес ни събраха, са платили своята цена. Всяко следващо поколение води своята битка за историческата памет, за истината и за демокрацията, и тези битки на нас тепърва ни предстоят", каза още той.
Председателят на СОС подчерта по отношение на Паметника на Съветската армия, че отчаяни политици с нисък рейтинг използват темата, за да влизат в телевизионните емисии. "СОС на 9 март т.г. взе много ясно решение – паметникът трябва да бъде премахнат. Възлагаме на държавата да премахне паметника. Това е, което можем да направим, това е всичко, което е нужно да бъде направено от наша страна и подготовката е налице за обявяване на конкурс какво да се случи на това пространство, когато държавата изпълни нашето решение и паметника го няма“, добави Георгиев. Той призова областният управител да не се държи като чиновник, който много иска, но няма желание да изпълни ясното решение на демократичната общност в СОС, като посочи, че това също е битка за памет.
Георгиев допълни, че е поел ангажимент преди няколко месеца и тече процедурата за възстановяване на книжата, така че частите от Мемориала в памет на жертвите на комунизма, които са пострадали, да бъдат възстановени. „Организирали сме се колеги, наследници на репресирани редово, така че финансирането е налице. Току-що и наш съгражданин също реши да се включи. Тече процедурата в направление архитектура и градоустройство, т.е. екипът на главния архитект работи по въпроса, защото това не е просто мемориал, той е много важен знак не за миналото, а за поуките от миналото, които ние трябва всеки ден да имаме предвид“, каза още той.
Председателят на СОС заяви, че какви сме днес и какви можехме да бъдем днес, всъщност, това е следствие от случилото се през всички тези години. /БГНЕС
Георги Георгиев разговаря пред паметника на жертвите на комунизма с разследващия журналист Христо Христов, Снимка: БГНЕС
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,