„Най-хубавото нещо с езика е, че буквите са крехки, в някаква степен неръкотворни, но в същото време ние нямаме нищо друго, което да трае 12 века. С тези букви са от 9 век - нещо, около което сме били заедно и нещо, което продължаваме да ползваме всекидневно.“ – заяви пред БНТ писателят Георги Господинов.
По думите му, „езикът си е чудо, защото за него отговаряме ние и ние го пренасяме и той нас пренася - то е много свързано“.
"В най-мрачните периоди, да вземем 20 век, но то е нещо, което тече и от преди - когато решиш да се разправяш с врага си, първото, което правиш е да го извадиш от реда на човешкото, да кажеш, че той не е човек, да го дехуманизираш, да го наречеш с думи, които го изваждат от този човешки род и тогава се разправяш много по-лесно с него. Това прави всяка пропаганда, това прави всяка война, защото е много по-лесно да убиеш някой, който си нарекъл нечовек. Езикът на омразата е непрекъсната война и непрекъснато дупчене на тела. Езикът е нещо конкретно, той не е просто абстракция. Езикът има сила." - отбеляза писателят.
Година след престижната награда "Букър", Георги Господинов и Анжела Родел са били в Лондон, за да връчат отличието на тазгодишния носител, който се оказал първият германски носител на "Букър". Така до известна степен "изпреварихме Германия в това отношение", каза писателят. Книгата му "Времеубежище" излиза в страни, в които преди не е имал издадена книга - Япония, Китай, Тайван, Тайланд.
"От друга страна, германският павилион на Венецианското биенале избра "Времеубежище" като свое вдъхновение в стаите на миналото. Най-хубавото, което се случи е, че всички големи медии от тогава писаха, че има българска книга, която спечели "Букър" и думата "български" се въртеше непрекъснато." – каза още Георги Господинов.
Още от Култура
Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда
Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет
Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна
Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра
Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.
От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата