11 Юни, 2026

Георги Харизанов: Победата на ГЕРБ е знакова, но важна ли е тя за големия терен...

Георги Харизанов: Победата на ГЕРБ е знакова, но важна ли е тя за големия терен...
Георги Харизанов

9 партии в парламента предопределят трудното съставяне на коалиция, смята Даниел Смилов

Победата е важна и знакова за ГЕРБ, това е комплимент на хората, които са дали подкрепа за партията. Но важна ли е тази победа на големи политически терен, защото при този фрагментиран вот, при нуждата от петпартийна коалиция – нещата не са чак толкова розови. Това коментира в студиото на Би Ти Ви анализаторът Георги Харизанов.

Според него ще бъде сложно да се създаде управление, което да е толкова професионално и устойчиво, и по-добро от служебното правителство (...) Някакъв кредит на доверие и международен авторитет може да има само правителство на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Други варианти са непродуктивни, които могат да ни водят единствено към поседни безплодни избори, коментира анализаторът. 

По-различно е мнението на политологът Даниел Смилов, който очерта няколко варианта за съставяне на правителство.

Трудно ще бъде да се състави управление. Но реално защо нямаме правителство досега. Защото, от една страна, ГЕРБ не искат да управляват с ПП-ДБ, тъй като не приемат условията, които им поставят. От друга страна, те не искат да управляват без ПП-ДБ, защото ги е страх от международна реакция и вътрешни протести. Тоест, причината и принципна. Пред тях имат два пътя – или да се опитат да влязат истински в някакъв тип коалиция с ПП-ДБ, както и с други партньори. Другият път – да поемат риска с Пеевски или друг, или кабинет на малцинствата. И третото – да се отиде на служебно правителство, но това става вече несериозно, защото тази логика ни води към нови и нови избори, аргументира позицията си Смилов. 

По думите му 9 партии в парламента предопределят една трудна коалиция. Защото у нас има не само идеологическо натрапване, но и принципни различия в борбата с корупцията и съдебната система. Въпросът тук е могат ли да се направят някакви принципни компромиси, за да се сглоби редовно правителство, казва Даниел Смилов.

Сподели:
Фидан в България: Със София имат потенциал за много по-големи проекти от един договор като "Боташ"

Фидан в България: Със София имат потенциал за много по-големи проекти от един договор като "Боташ"

„От времето, когато господин Радев беше президент, следим отблизо тази тема. Проведохме няколко обсъждания и бяха дадени инструкции за разрешаването на този въпрос“, заяви турският външен министър по въпроса за "Боташ"

Истината излезе наяве: Колко точно спечели България от тристранните сделки за Украйна?

Истината излезе наяве: Колко точно спечели България от тристранните сделки за Украйна?

Стотици милиони, които са използвани за попълване на дупката в бюджета, гласи отговорът на Министерството на отбраната на въпрос на Дойче веле

София разполага сто 4G камери срещу незаконните сметища

София разполага сто 4G камери срещу незаконните сметища

Столичният общински съвет одобри доклада на заместник-кмета по „Околна среда“ инж. Николай Неделков за осигуряване на средства за 100 броя автономни камери за денонощно наблюдение на терените, върху които има образувани незаконни сметища

Коментари (0)