"Защо се наложи да биете камбаната за Изборния кодекс?" Този въпрос зададоха от Канал 3 на депутата от гражданската квота на ГЕРБ Георги Марков. Той отговори така:
"Наложи се да я бия, за съжаление когато бяха приети промените аз не бях в България по уважителни причини. В същото време премиерът Борисов на когото много държа и който ме е посочил за депутат от гражданската квота, беше в Белград, беше награждаван с много висок орден от Александър Вучич, президента на Сърбия, наградата си сваляше премиерът на Македония Заев и я даваше на нашия премиер. След това той заминаваше за Мюнхен. Затова от чужбина чрез Ваша колежка, във вестник „24 часа”, аз бих камбаната, че ние трябва да се съобразим с настроенията в обществото един път и втори път с Конституцията.
С Конституцията, защото ако не сменим ЦИК и тази тази комисия остане, има риск тя да се яви нелегитимна и поради тази причина след победа на изборите на ГЕРБ да се иска касиране в Конституционния съд. Значи никакви съображения за целесъобразност не могат да преодолеят факта, че трябва да спазваме закона и мандата изтича. А що се отнася до преференциите се създаде впечатление сред българските граждани първо и то беше правилно, че се отнема нещо вече дадено. Значи не говорим за конституционни права на гражданите, защото конституционното право на гражданина по член 57 е неотменимо. Няма текст в Конституцията за преференциите, може да има, може и да няма преференции, но беше сега момента, точно преди изборите
100 дни ние да пипаме закона, да ограничаваме преференциите и да дадем думата на БСП да твърди, че ГЕРБ е против мажоритарното начало, партията, която отхвърли нашия законопроект, първия в това Народно събрание който внесохме, беше от гласа народен и Божи, от пряката демокрация, референдума на г-н Трифонов, 2,5 милиона и повече български избиратели поискаха чисто мажоритарна система."
"Борисов не отстъпи, а коригира две грешни наши решения. Той е в правото си да го прави и когато стане дума за този въпрос, който ми беше зададен от Ваша колежка, ти дали си чула в развитата демокрация, Германия е много по-парламентарна република от нашата, защото там и президентът се избира от парламента, Ангела Меркел да е питала някой, когато каза на мигрантите над 1 милион да казва – елате, ще се справим. Аз поне не съм видял в Бундестага този въпрос да е обсъждан".
Марков каза още: "Когато става дума за спазване на Конституцията и на закона, става дума за мандата на ЦИК, когато става дума за отнемане на придобити права от гражданите, макар и не конституционни, но дадени вече никакви аргументи дали сме кандисали на БСП, на ДПС, ние сме политическа сила, първа политическа сила в страната, дадохме адекватен отговор на това, което се очакваше от нас. Оттук нататък и това го казах на срещата при г-н Борисов, ние трябва да говорим две неща. Първо, идват евроизбори, които не са евроизбори 2014. Коренно различна е ситуацията в Европа, ама коренно различна и ние трябва да говорим каква Европа очакваме, накъде отива Европа, къде сме ние в нея, ще имаме ли в цялата тази каша, която в момента се образува в ЕС, хора, които ще подкрепят това, което става във Франция, да няма „мама и татко”, да има „родител 1 и родител 2”! И другото, което трябва да говорим и това е моят съвет към ГЕРБ, отново да внесем мажоритарния избирателен закон, защото на този референдум, дали ще са редовни или предсрочни парламентарните избори, само 500 000 души са за тази пропорционална система, която в тези 30 години, за които ти ме питаш, БСП наложи пропорционалната система. Защо?"
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.