27 Ноември, 2024

Гeорги Цветков: Военната мощ на Русия е силно надценена (видео)

Гeорги Цветков: Военната мощ на Русия е силно надценена (видео)

"Логиката на събитията от 2014 година насам показва, че непрекъснатите отстъпки, разчитането на това, че Русия ще прояви добра воля да не се намесва във вътрешните работи на европейските държави или да не използва насилие в европейския континент, не работят. Най-голямата гаранция за мира на европейския континент е военната подготовка на европейските държави" - заяви в предаването "Видимо и невидимо: Контрапропаганда" военният експерт доц. Георги Цветков. Той коментира думите на заместник-председателя на НАТО Мирча Джоана, че отношенията на алианса с русия в следващите няколко години ще бъдат обтегнати, така: "Не само ще бъдат обтегнати, тези отношения са непоправими в следващите поне 10 години, и това е ясно от 2022 г. Ако руските войски достигнат полската граница или навлязат в Молдова, хипотетичната сега заплаха за Европа ще се превърне в реална". 

Според доц. Цветков е било крайно време да чуем послание като това на френския президент (на 27 февруари 2024 на среща за Украйна във френската столица Макрон каза, че изпращането на западни сухопътни войски в Украйна не бива да се изключва в бъдеще, б.р.), макар че по всичко личи, че Украйна ще съумее да устои на русия тази година. "Очакванията за някакво сгромолясване на украинския фронт, които се подхранват единствено от Кремъл, не се оправдаха. Украинските войски се изтеглиха от Авдеевка, но нищо подобно не се случи". 

Върху пряка намеса на западните съюзници във войната в Украйна обаче трябва сериозно да се мисли. "Ако все пак в Украйна навлязат войски от държави-членки на Алианса, формирали коалиция на желаещите, те най-вероятно ще бъдат използвани като демаркационна линия там, където може да има бъдеще развитие на конфликта - да кажем по границата с Беларус или по границата с Молдова, с идеята да не се влиза в преки военни действия с руснаците. В най-краен случай, ако все пак се случи сериозен пробив в украинската отбрана, те могат да бъдат разположени на запад по р. Днепър, за да се гарантира, че поне тази част от страната няма да бъде окупирана от Русия", обяснява експертът.

Това обаче е малко вероятно, защото военната мощ на русия е силно надценена. Именно затова русия прави всичко възможно да ограничи западната военна помощ за Украйна чрез пропагандата си. "Сега в Украйна има 18 системи Хаймарс, разположени на дълъг стотици километри фронт. И въпреки това оказват сериозно въздействие върху руската армия. Какво щеше да стане, ако бяха в достатъчно количество, например 500? И нали можем да си представим  какво ще означава Русия наистина да се сблъска с цялата военна мощ на Запада?", задава риторичен въпрос доц. Цветков. 

Военният специалист смята, че не толкова финансовата помощ Украйна, която дава Западът, а  развитието на европейската отбранителна индустрия може да гарантира сигурността на континента. "Очакването, че от запасите с въоръжения, с които се разполага, могат бързо и в големи количества да бъдат изпратени в Украйна, очевидно не се оправдаха. Дори да се разполага с такова оборудване, то трябва да мине през сериозна модернизация.  Капацитетът, с който са свикнали да работят европейските компании, не е адекватен на сериозни заплахи за сигурността. Това като че ли започва да се разбира, европейската отбранителна индустрия започва да увеличава своя капацитет", оптимистично констатира гостът. 

Страните от Черноморския регион са сериозен елемент от европейската сигурност, затова в Румъния и България са строят нови или се надграждат стари бази и полигони. Румъния е поне 6-7 години напред, тъй като там сериозен политически консенсус за опасността от русия, и затова НАТО строи в страната бъдещата си най-голяма база в Европа. През 2022 и България взе решение за надграждане на базата край Ямбол, но реалното строителство на постоянни съоръжения не е започнало, военното и политическо ръководство на армията са отчели сериозните проблеми при инфраструктурата на изтребителната авиобаза, която трябва да приеме самолетите Ф-16. "Сега намерението е да се възложи на Агенцията на НАТО за инвестиции в инфраструктурата да ръководи процеса по изграждане на тези съоръжения. От една страна това е добре, защото те имат значителен опит, от друга страна това ще улесни компенсирането на част от разходите по строителството от общи фондове на НАТО".

Сподели:
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията

"Решението е автономно мое"