"Едва 4,6% са разплатените европейски средства, откакто „Продължаваме промяната“ са във властта. България е заплашена да не усвои 50 млрд. лв. гарантирани средства до 2027 г." Това заяви депутатът от ГЕРБ Георги Георгиев.
„Бихте ли платили заплата на някого, който доказано е свършил едва 4.6% от задачите си?
И сега, внимание! "Задачите" в примера са държавното управление на над 50 млрд. лв. напълно безвъзмездни и гарантирани средства от Европейския съюз. Тези пари трябва да бъдат инвестирани в българската икономика, за да създадем работни места, за строителство на пътища, училища, за развитие на различните региони и за нови превозни средства за градския транспорт? Такава е жестоката цена на хаоса в държавата“, подчерта Георгиев.
Той заяви, че от днешното изслушване на финансовия министър в парламента е станало ясно, че България е изпуснала милиарди от европейските фондовете заради "Промяната".
„Инвестираните средства от еврофондовете в проекти България до 2021 г. при управлението на ГЕРБ - 95% от наличните средства, като част от проектите оставихме да бъдат довършени и отчетени след 2021 г. Идва “Промяната” и тя е налице - от 2021 г. досега, при гарантирани над 50 млрд. лв. за България до 2027 г., успешно са разплатени едва 4,6%. Толкова - 4,6%, а сме в средата на програмния период, което означава, че ако няма скоро правителство, ще изгубим огромна част от тези безвъзмездни над 50 млрд. лв.“ - предупреди Георгиев.
"Резултатът от действията на „Промяната“ са огромните щети върху българската икономика и инфраструктура:
1. Не можем да ползваме нов градски транспорт, защото по ОП „Транспорт“ сме усвоили „титаничните“ 0,8%;
2. Няма пари за равномерното развитие на регионите, усвоени дотук са 2,8%;
3. По ОП "Развитие на човешките ресурси" дотук България е разплатила 4,98% от полагащите ѝ се средства, а се твърди, че хората са най-голямото богатство…" - посочи депутатът.
„За да не се повтаря никога повече подобно безобразие, имаме нужда от компетентно и отговорно държавно управление“, категоричен е Георги Георгиев. /БГНЕС
Още от България
Бивш министър: В България корупцията е набрала такава мощ, че може да смачка всеки един
Мащабът в сектор „Енергетика“ е толкова голям, че позволява влияние почти навсякъде, категоричен е Александър Николов
Емилиян Гебрев: Не един, два завода за барут са нужни на България - троянски коне пречат
"Хубаво е, че най-накрая производството на такива отбранителни продукти не е лоша дума"
Какви са рисковете при бързите кредити и как да ги избегнем?
За много хора, идеята да вземат бърз кредит е привлекателна в момент на финансово затруднение. Но докато този вид заеми предлагат незабавен достъп до пари, те идват със специфични рискове, които не бива да се подценяват. Понякога лихвите могат да бъдат високи, условията – неясни, а възможността да се стигне до спирала на задлъжняване е реална.