25 Ноември, 2024

ГЕРБ и БСП в остър спор как да гласуват карантинираните на изборите

ГЕРБ и БСП в остър спор как да гласуват карантинираните на изборите

депутатът Красимир Ципов

На заседанието на парламентарната комисия по правни въпроси, която разглежда предложението на управляващите поставените под карантина да дават вота си в подвижни избирателни кутии, ГЕРБ и БСП влязоха в остър спор.

Законопроектът бе внесен съвместно от ГЕРБ и "Обединени патриоти" на 15 януари. Част от разпоредбите предвиждат при провеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка ЦИК да изработи правила за организацията на изборите. И точно този параграф предизвика гнева на социалистите.

Зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Ципов  заяви при представянето на законопроекта, че „съвместно с ЦИК трябва да зададем правната рамка, с която да създадем нормални условия за изборния процес и изборния ден", предаде "Фокус".

Според Ципов ЦИК ще трябва да изготви правилник за гарантиране сигурността на гражданите по време на изборите.

"Нашата позиция е свързана с това, че ние трябва съвместно с ЦИК да зададем необходимата правна рамка, като сега искам да заявя нашата категорична позиция, че ще се съобразим с всички предложения и бележки, които ще ни бъдат предоставени от ЦИК. Целта е в тази сложна обстановка да създадем доколкото е възможно целият изборен процес и изборният ден да протекат при нормални условия", каза още Ципов.

Според червените депутати обаче  изпълнителната власт прехвърля върху изборните надзорници отговорността за провеждането на вота.

ЦИК се товари с несвойствени правомощия, категоричен бе народният представител от БСП Филип Попов.

"ЦИК не е някакъв здравен и медицински орган, тя не притежава тази експертиза. Не може да изготви тези правила. Здравните органи имат консултативен глас, но ЦИК ще носи отговорност", изтъкна Попов.

Според него в законопроекта отново се вижда разтоварване на отговорността от този, който трябва да я носи.

"Провеждането на законосъобразни избори е задължение и отговорност на изпълнителната власт", посочи Попов. Депутатът от БСП обясни, че ЦИК ще трябва да изготвя и антитерористични правила, тъй като не е упомената пандемията от коронавирус.

Според соцдепутата Явор Божанков изпълнителната власт чака вятърът на общественото мнение и отсъжда като арбитър. "Не решава, не носи отговорност. Резултатите всички ги виждаме, включително платената най-висока цена България да е на най-високи места по смъртност", изтъкна още Божанков. Той попита кой ще носи отговорност за провеждането на изборите. Според него хората трябва да разберат, че един от най-важните аргументи за демокрацията ще тежи на плещите на ЦИК и няколко щаба.

Позицията на управляващите по време на дебатите защити и депутатът от ГЕРБ Александър Иванов.

ЦИК е колективен орган, излъчен от всички парламентарно представени сили - молбата ми е БСП да имат доверие в излъченит от тях членове, посочи Иванов.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.