12 Март, 2026

Тома Биков: 1 февруари 45-а е символ на ескалацията на политическото насилие в България

Тома Биков: 1 февруари 45-а е символ на ескалацията на политическото насилие в България

Снимка: БГНЕС

"Собствената ни история през XX век е пълна с кръв не само заради войните, в които сме участвали, но и заради една тенденция на политическо насилие", заяви Тома Биков

Всяка година на 1 февруари от парламентарната трибуна се четат декларации, посветени на жертвите на комунистическия режим. По темата неизменно се води обществен дебат – с различна интензивност и с противоположни оценки за историческите събития. Това заяви народният представител от ПГ на ГЕРБ-СДС Тома Биков, който прочете декларация в пленарната зала.

По думите му, често историческите дати се възприемат изолирано – като събития, появили се и отминали без връзка с по-широкия исторически контекст, а усилията на обществото са насочени единствено към съхраняване на паметта за тях.

Биков посочи, че българската история през XX век е белязана от значително политическо насилие, което не се ограничава единствено до участието на страната във войни. Според него тази тенденция започва след края на Първата световна война и продължава до 1989 г. Той отбеляза, че именно в периода след 1989 г., често определян като „провален преход“, политическото насилие в България е било прекратено.

Народният представител подчерта, че датата 1 февруари 1945 г. е символ на ескалацията на този процес. По думите му, политическото насилие има корени още в годините след Първата световна война, включително по време на управлението на Александър Стамболийски. Тома Биков припомни провеждането на референдум за наказване на виновниците за националната катастрофа, в резултат на който редица обществени фигури са били задържани без съд и присъда. Сред тях той посочи Александър Малинов – петкратен министър-председател и обявил Независимостта на България.

Биков заяви още, че към 1 февруари 1945 г. България вече е преживяла три преврата, а суспендирането на Търновската конституция не е било безпрецедентно събитие, тъй като подобни действия са се случвали нееднократно в рамките на предходните десетилетия.

„Когато се суспендира правовият ред, това води до политическо насилие“, подчерта народният представител от ГЕРБ-СДС.

Сподели:

Коментари (0)

Заради ценовия шок: Синя България призова кабинета да настоява в ЕС за изваждане на въглеродните квоти от цената на тока

Заради ценовия шок: Синя България призова кабинета да настоява в ЕС за изваждане на въглеродните квоти от цената на тока

"Отказът от предложените действия ще доведе до крах на европейският проект на България, давайки път на популистки лидерски проекти от типа на тези в Беларус и Русия"

Борисов: Правителството да се заеме с цените на горивата вместо с уволнения и назначения

Борисов: Правителството да се заеме с цените на горивата вместо с уволнения и назначения

"Таван на горивата не е работеща мярка в условията на пазарна икономика, но спекулата може да бъде преборена, ако държавата си е на мястото"

Борисов към Терзиев: Подавам ръка, защото софиянци не са виновни за игричките в Столична община

Борисов към Терзиев: Подавам ръка, защото софиянци не са виновни за игричките в Столична община

Глупост е идеята на Румен Христов от СДС президентът да не може да се занимава с политика 2 г. след края на мандата си