Преди около две години и половина десетина висши германски офицери са се събрали във военна база в Берлин, за да работят по таен план за война с Русия, пише в. "The Wall Street Journal", цитиран от БТА.
Пълномащабната инвазия на Русия в Украйна през 2022 г. сложи край на десетилетия на стабилност в Европа. Оттогава регионът се впусна в най-бързото въоръжаване от края на Втората световна война, отбелязва американският всекидневник.
Според публикацията, планът описва подробно как 800-хилядни германски, американски и други войски от НАТО ще бъдат прехвърлени на изток към фронтовата линия. Той очертава пристанищата, реките, железопътните линии и пътищата, по които войските ще пътуват, как ще бъдат снабдявани и защитени по пътя.
На по-високо ниво планът е най-ясното проявление досега на това, което неговите автори наричат "подход на цялото общество" към войната. Размиването на границата между гражданската и военната сфера бележи завръщане към мисленето от времето на Студената война, но актуализирано, за да отчете новите заплахи и препятствия – от остарялата инфраструктура на Германия до неадекватната законодателна уредба и по-малката армия - все неща, които преди не са стояли по този начин.
Представители на германските власти заявиха, че очакват Русия да бъде готова и способна да атакува НАТО през 2029 г. Поредица шпионски инциденти, саботажни атаки и нарушения на въздушното пространство в Европа, зад много от които западните разузнавателни служби виждат намесата на Москва, обаче сочат, че тя може да се подготви да нападне по-рано, отбелязва WSJ.
Анализатори също така смятат, че евентуално прекратяване на огъня в Украйна, за което САЩ настояват през тази седмица, би могло да освободи време и ресурси за Русия да подготви атака срещу страни от НАТО в Европа, посочва изданието.
Ако се повиши устойчивостта на Европа, не само ще се гарантира победата, но и ще се минимизира вероятността от война, отбелязват авторите на плана.
В случай на война с Русия, Германия вече няма да бъде държава на фронтовата линия, а база за операции. Освен с влошената инфраструктура, тя ще трябва да се справя и с намалената военна мощ и с нови заплахи като дроновете.
Това означава, че военните ще трябва да се обединят с частния сектор и гражданските организации в мащаб, какъвто не са правили досега, отбелязва американското издание.
Един от основните проблеми е остаряло законодателство. Дроновете на германската армия не могат да летят над населени райони. Законът изисква също така безпилотните апарати да имат позиционни светлини.


Коментари (0)