24 Ноември, 2024

Германия: Да вярваш на Путин, че ще освободи Черно море, е като да вярваш в Дядо Коледа

Германия: Да вярваш на Путин, че ще освободи Черно море, е като да вярваш в Дядо Коледа

Владимир Путин

Германският министър на земеделието Джем Йоздемир заяви, че да се вярва на думите на Владимир Путин е все едно да вярваш в Дядо Коледа или Великденския заек Длъжностни лица в Киев и Брюксел са скептични, че усилията за освобождаване на милиони тонове украинско зърно, блокирани от Русия, ще успеят, дори когато ООН, която спонсорира сделката, се хвали с напредък.

Германският министър на земеделието Джем Йоздемир заяви в понеделник, че да се вярва на уверенията на руския президент Владимир Путин е все едно да вярваш в "Дядо Коледа или Великденския заек".

"Не мисля, че от това ще излезе много, защото то се основава на думата на Путин, която не струва колкото хартията, на която е написана", каза Йоздемир в Брюксел, когато пристигна за срещата на министрите на земеделието на ЕС. "Ако все още вярвате в думите на Путин, може да вярвате и в Дядо Коледа или Великденския заек. Това е почти толкова сериозно и също толкова основано на факти", каза той.

Скептицизмът на Йоздемир идва въпреки преговарящите от Турция и ООН, които обявиха "основна, техническа сделка" между враждуващите страни в Истанбул миналата седмица, която ще позволи милиони тонове зърно, заседнали в момента в Украйна, да бъдат изнесени през Черно море към зависими от вноса страни. Десетки гладни държави по света, които вече изпитват икономически затруднения, разчитат в голяма степен на вноса на зърно от Украйна.

Разговорите могат да напреднат тази седмица, като генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази надежда за окончателно споразумение, тъй като във вторник Путин трябва да се срещне с турския си колега Реджеп Тайип Ердоган в Иран.

Според лице, запознато с ролята на Турция в преговорите, четирите страни ще се срещнат отново, за да подпишат писмено споразумение в Истанбул следващата седмица. "Този път трябва да сключим сделка", каза източникът. Говорителят на ООН заяви, че следващият кръг от преговорите все още не е обявен, но добави, че Гутериш е готов да участва "ако е необходимо".

Засега, въпреки че Украйна публично оценява усилията на Турция, нейните официални представители също възприемат подход на изчакване и очакване, изпълнен със скептицизъм.

"Все още съм доста резервирана по отношение на очакванията", заяви пред "Политико" Олга Трофимцева, посланик с пълномощия в Министерството на външните работи в Киев.

"Причината, поради която не съм толкова оптимистично настроена за резултата, се дължи на два основни фактора: Изобщо не вярвам на Русия ... и има някои трудни технически въпроси", каза тя, намеквайки за въпросите за това как да се разминират украинските пристанища, кой да извършва проверките на корабите със зърно и как на практика ще работи координационният център, който ще бъде създаден в Истанбул. Най-големият проблем, според Трофимцева, са "твърдите гаранции за сигурност", които Русия може да предостави по отношение на безопасността на украинските пристанища и кораби. "Има много, много открити въпроси поне засега", каза тя.

Министърът на външните работи на Литва Габриелиус Ландсбергис заяви, че пристанището в Одеса "трябва да бъде обезопасено, за да не го нападнат отново руснаците".

"Въпрос на живот и смърт

Йоздемир също така призова Европейската комисия да поеме по-активна роля в увеличаването на износа на Украйна по шосе и железница през границите на ЕС - въпреки че има широк консенсус, че сухопътните маршрути не могат да прехвърлят същите количества зърно, както корабите в Черно море.

"Съседните страни и отделните държави-членки не могат да направят това сами. Необходимо е ръководството на Комисията", каза той, призовавайки Брюксел да овладее създаването на "постоянен алтернативен маршрут" за украинския износ на зърно.

По-рано през деня в обръщение към репортери ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел призна, че сухопътните маршрути за износ "не са достатъчни". Той продължи: "Затова се надявам, и мисля, че имам надежда, че тази седмица ще бъде възможно да се постигне споразумение за деблокиране на Одеса и други украински пристанища". "Животът на десетки хиляди хора зависи от това споразумение. Така че това не е дипломатическа игра, това е въпрос на живот и смърт за много човешки същества", заяви дипоматът. /БГНЕС
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.