Германия и Норвегия искат да създадат съюз, ръководен от НАТО, за защита на критична подводна инфраструктура, заявиха техните лидери, седмици след като експлозии поразиха два ключови газопровода.
"В процес сме на искане от генералния секретар на НАТО да създаде координационно бюро за защита на подводната инфраструктура", заяви германският канцлер Олаф Шолц на пресконференция в Берлин.
"Отнасяме се много сериозно към защитата на нашата критична инфраструктура и никой не трябва да вярва, че атаките ще останат без последствия", каза той.
Норвежкият министър-председател Йонас Гар Стор заяви, че алиансът ще бъде "неформална инициатива за обмен между граждански, а също и военни участници", като НАТО ще осигури "център, координационна точка".
Подводните кабели и тръбопроводи са "артериите на съвременната икономика" и е необходимо да се създадат "координирани съвместни усилия за гарантиране на сигурността на тази инфраструктура", каза той.
Шолц заяви, че той и Стор ще предложат плана на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, който трябва да пристигне в Берлин за конференция по сигурността.
Газопроводите "Северен поток 1" и "Северен поток 2" край датския остров Борнхолм станаха обект на две огромни експлозии в края на септември. Тръбопроводите, които свързват Русия с Германия, бяха в центъра на геополитическото напрежение, тъй като Москва намали доставките на газ за Европа като предполагаемо ответно действие на западните санкции заради инвазията в Украйна. Въпреки че не са били в експлоатация по време на течовете, и двата газопровода все още са съдържали газ, който се е изхвърлил през водата в атмосферата.
Русия и западните страни, особено Съединените щати, си размениха остри реплики за това кой е отговорен за взривовете. Оттогава няколко европейски държави предприеха мерки за повишаване на сигурността на критичната инфраструктура.
По-рано този месец министрите на вътрешните работи на страните от Г-7 предупредиха на среща в Германия, че експлозиите в "Северен поток" са подчертали "необходимостта от по-добра защита на нашата критична инфраструктура". /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства