11 Април, 2026

Германия изпраща войски в Босна и Херцеговина в рамките на EUFOR

Германия изпраща войски в Босна и Херцеговина в рамките на EUFOR

Удължава се мандатът на 400 германски войници в рамките на KFOR

Германският парламент одобри решението на правителството за изпращане на войски в Мисията на Европейския съюз за поддържане на мира в Босна и Херцеговина (EUFOR Althea) и за удължаване на мандата на въоръжените сили в Косово в рамките на KFOR с още една година.

При гласуването в Бундестага Социалдемократическата партия (СДП), Зелените и Свободната демократическа партия, които формират коалиционното правителство, гласуваха в подкрепа на двете мисии.

В тази връзка след 10 години Германия отново ще изпрати 50 войници в EUFOR Althea в Босна и Херцеговина.

От друга страна, мандатът на 400 германски войници, служещи в мисията на НАТО в Косово (KFOR), беше удължен с още една година.

Германската армия е в Косово от 1999 г. като част от международна мисия.

Мисията на ЕС EUFOR Althea е създадена през 2004 г., за да наблюдава изпълнението на Дейтънското мирно споразумение и да гарантира сигурността в страната. /БГНЕС, АА

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Разчистваме Ормузкия проток

Тръмп: Разчистваме Ормузкия проток

Добави, че „всичките 28 ирански съдове за полагане на мини лежат на дъното на морето

Започнаха преговорите между САЩ и Иран

Започнаха преговорите между САЩ и Иран

Информационните агенции „Фарс“ и „Тасним“ съобщиха, че „беше решено да започнат преговори“ след „напредък, постигнат по време на предварителните разговори,

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Politico: Новата стратегия на Володимир Зеленски: Украйна залага на Турция и Сирия

Това се случва на фона на сложните отношения със САЩ и забавянето на мирните преговори