"Не е нашият основен приоритет в момента“
Германският министър на отбраната Борис Писториус изключи доставката на ракети с голям обсег на действие Taurus на Украйна, като каза, че това "не е основен приоритет" в момента, предаде АФП.
Киев поиска през май от Берлин доставки на крилати ракети въздух-земя Taurus. Те имат обсег над 500 километра, но правителството досега е отхвърляло искането.
„Продължаваме да смятаме, че това не е нашият основен приоритет в момента“, каза Писториус по време на посещение в планинска пехотна бригада в Бавария.
Опасенията относно доставките на ракети със "специален обсег" на Украйна "са очевидни", каза Писториус.
"Нашите американски съюзници също не доставят тези крилати ракети", добави той.
Германия чувствително засили подкрепата за Украйна след известно първоначално колебание и сега е вторият най-голям доставчик на военна помощ за Киев след САЩ.
Но Берлин, подобно на Вашингтон, се противопоставя на изпращането на оръжия, които биха могли да достигнат вътре в територията на Русия.
Министърът подчерта водещата роля на Германия в подпомагането на Украйна с "въздушна отбрана, подкрепа за обучение, инженерство и бронирани превозни средства".
„Това е нашият първи приоритет, нашата основна компетентност“, каза Писториус, добавяйки, че не вижда „спешна нужда от решение“ относно шведско-германската оръжейна система Taurus.
Франция обяви миналия месец по време на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, че ще се присъедини към Великобритания в доставката на ракети SCALP/Storm Shadow на Украйна, които имат обсег от над 250 километра. /БГНЕС
Още от Свят
"Прокълнатият август" удари Русия по-рано: Кремъл вече плаща цената на войната
Българският анализатор Руслан Трад проследява как украинските удари по енергийната и военната инфраструктура поставят Русия пред кризи, които според него напомнят най-трудните години след разпадането на СССР
Държавите Е3 от Европа осъдиха атаките на Иран в Ормуз
В съвместно изявление на 12 юли трите държави, известни като E3, осъдиха "безразсъдните атаки" на Иран, насочени срещу търговски кораби и страни в региона, включително Катар, Кувейт, Бахрейн, Оман и Йордания
Иран удари военни бази в 3 държави, САЩ - десетки цели в Ислямската република
Иранската държавна новинарска агенция цитира изявления, публикувани от Гвардията, в които се посочва, че тя е атакувала военновъздушната база "Принц Хасан" в Йордания, команден център за военни дронове на САЩ в Бахрейн и военновъздушни бази, включително "Али Ал Салем" в Кувейт