Германският канцлер Олаф Шолц потвърди отказа на Берлин да изпрати ракети с далечен обсег на Украйна, дори когато други западни сили обсъждаха възможността Киев да има по-голяма свобода да използва такива оръжия, предаде АФП.
„Германия е взела ясно решение за това какво ще направим и какво няма да направим. Това решение няма да се промени.“ - заяви Шолц, запитан по въпроса на пресконференция.
Лидерите на Съединените щати и Великобритания трябва да се срещнат днес във Вашингтон, за да обсъдят дали да позволят на Киев да изстрелва предоставени от Запада ракети с далечен обсег към военни обекти в Русия - опция, която доведе до покачване на напрежението в отношенията с Москва.
Посещението на министър-председателя Киър Стармър при президента Джо Байдън идва в момент, когато Киев все повече настоява за разрешение да използва оръжията и да си осигури западната помощ за сваляне на руски ракети и дронове.
Германия неколкократно отказа да изпрати на Киев своите ракети с голям обсег „Таурус“ поради "опасения от ескалация" на конфликта.
Запитан за разговорите във Вашингтон, говорителят на Шолц Щефен Хебестрит заяви, че "оръжията, които САЩ и Великобритания обсъждат в момента, са с по-голям обсег от всички, които Германия е доставяла".
Германският министър на отбраната Борис Писториус каза, че това, за което се договарят Съединените щати и Великобритания, „си остава тяхна работа“.
Той добави още, че разрешаването на Украйна да нанася удари по цели в Русия би било напълно в съответствие с международното право.
Германия е вторият по големина донор на военна помощ за Украйна след САЩ, но планира да намали наполовина бюджета си за тази помощ през следващата година.
Шолц е подложен на вътрешен натиск по този въпрос, тъй като партиите, които се противопоставят на подкрепата на Берлин за Киев, постигнаха значителни успехи на ключовите регионални избори в началото на септември.
Правителството обаче настоява, че е напълно ангажирано да подкрепя Украйна „толкова дълго, колкото е необходимо“. /БГНЕС
Още от Свят
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп
Канада не е за продан, бойкот на всичко американско!
След заплахите на Доналд Тръмп и агресивната му търговска политика канадците засилват съпротивата си срещу политиката на новата администрация в САЩ