Канцлерът Олаф Шолц съобщи, че Германия е публикувала нова политика за борба с по-"напорист" Китай след месеци на размирни дебати относно подхода към най-големия търговски партньор на Берлин, предаде АФП. "Нашата цел не е да се откъснем от Пекин. Но искаме да намалим критичните зависимости в бъдеще", написа Шолц в Туитър, след като представи новата стратегия, която според него "реагира на един Китай, който се е променил и е станал по-настъпателен".
Политиката, която според правителството ще бъде вградена в подхода на Европейския съюз към Китай, цели да бъде "реалистична, но не и наивна", заяви външният министър Аналена Бербок. Документът е плод на продължилите месеци наред спорове в германското правителство относно стратегията му спрямо Китай.
Докато Бербок от групата на Зелените настояваше за по-твърда линия спрямо Пекин и за по-голям акцент върху правата на човека, Шолц, социалдемократ, подкрепяше по-благоприятна за търговията позиция. Новата политика по отношение на Китай бележи фино калибриран баланс между двамата в рамките на коалиционното правителство, което нарича Пекин "партньор, конкурент и системен съперник". "Китай е най-големият самостоятелен търговски партньор на Германия, но докато зависимостта на Китай от Европа постоянно намалява, зависимостта на Германия от Китай придобива по-голямо значение през последните години", се казва в документа.
Правителството заяви, че не възнамерява да "възпрепятства икономическия напредък и развитие на Китай". "В същото време е необходимо спешно да се намали рискът", се казва в документа. Берлин "наблюдава със загриженост как Китай се опитва да влияе върху международния ред в съответствие с интересите на своята еднопартийна система и по този начин да променя основите на международния ред, основан на правила, като например статута на правата на човека".
Заради зависимостта си от руския газ и прекъсванията на веригата за доставки по време на пандемията, Германия полага все по-големи усилия за диверсификация от Китай. В първата си стратегия за национална сигурност, представена миналия месец, Германия също така обвини Китай, че действа срещу германските интереси, поставя международната сигурност "под все по-голям натиск" и не зачита правата на човека.
В доклад на германската разузнавателна агенция Китай също е посочен като "най-голямата заплаха във връзка с икономическия и научния шпионаж и преките чуждестранни инвестиции в Германия". По-твърдата линия разтревожи Пекин, но също така предизвика опасения в германската промишленост, която става все по-зависима от Китай. През последните месеци корпоративни гиганти като Volkswagen и Siemens очертаха стратегии за растеж, които разчитат в голяма степен на китайския пазар. Шолц подчерта, че Германия "не иска отделяне, а премахване на риска". Той обаче подчерта стремежа на Берлин да диверсифицира търговските си партньори, като заяви, че Германия е "решена активно да разширява икономическите си отношения с Азия и извън нея". След като Съединените щати затегнаха икономическата си политика спрямо Китай, Пекин се опасява, че най-големият му партньор в ЕС може да се насочи в същата посока и да използва привидно благоприличното говорене за "откъсване от риска", за да се откъсне постепенно от азиатската икономика. /БГНЕС
Олаф Шолц, снимка: ЕРА/БГНЕС
Още от Свят
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление