24 Ноември, 2024

Германия преразглежда обмена на студенти с Китай заради риск от шпионаж

Германия преразглежда обмена на студенти с Китай заради риск от шпионаж

Германската индустрия става все по-зависима от Китай

Министърът на образованието на Германия призова за преразглеждане на практиките за обмен на студенти с Китай с мотива, че има повишен риск от научен шпионаж от страна на китайски студенти, които идват да учат в Германия с пълни държавни стипендии.

„Китай става все по-конкурентноспособен и е систематичен съперник в областта на науката и изследванията“, каза Бетина Щарк-Ватцингер в интервю, публикувано в Mediengruppe Bayern.

Министърът приветства решението на университета Фридрих-Александър (FAU) в Бавария, който редовно си партнира с германската индустрия в изследователски проекти вече да не приема китайски студенти, чието единствено финансиране идва от Китайския съвет за стипендии (CSC), който е държавна институция.

Според доклади, публикувани наскоро в Deutsche Welle и платформата за разследване Correctiv, получателите на тези стипендии трябва да подпишат клетва за лоялност към китайската държава или рискуват да бъдат съдени. Според Щарк-Вацингер решението на германския университет е мотивирано от „осъзнаването, че свободата на мнение и научната свобода, заложени в Конституцията на страната, не могат да бъдат напълно упражнени от получателите на стипендии на CSC поради условията на техните стипендии, в които съществува и повишен риск от научен шпионаж“.

В средата на юли Германия втвърди подхода си към Китай, публикувайки стратегия от 64 страници в отговор на „по-настоятелния“ Пекин, което предизвика гнева на китайските власти. Документът, обхващащ политиката за сигурност, както и икономическото и научно сътрудничество, беше продукт на няколкомесечни спорове в германското правителство относно стратегията му спрямо Китай.

В четвъртък германският канцлер Олаф Шолц написа в Туитър, че Берлин е "реагирал на Китай, който се е променил и е станал по-настъпателен", и че правителството му иска да намали икономическата зависимост от Пекин в критични области.

Пекин отговори, че новият подход ще "изостри разделенията" в света.

По-твърдата линия на Берлин предизвика страхове в германската индустрия, която става все по-зависима от Китай. Корпоративни гиганти като Volkswagen и Siemens през последните месеци очертаха стратегии за растеж, които разчитат основно на китайския пазар. /БГНЕС


Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства