Германският енергиен концерн „Юнипер“ ще съди „Газпром“ за спрените доставки. Става дума за няколко милиарда веро, която фирмата иска да си върне обратно. Заради спрения газ към Германия „Юнипер“ е във фалит и германската държава обмисля да го национализира, предаде БНР.
Германският доставчик на енергия „Юнипер“ е в затруднено положение от месеци заради намаляването и пълното спиране на подаването на газ от „Газпром“ към Германия. Фирмата смята да съди руската компания за нанесени щети и да поиска от нея обезщетение в размер на милиарди евро. Концернът също така призова всички фирми, които са имали сключени договори, но не са получили договореното количество газ, да потърсят обезщетение от „Газпром“.
Искането ще се гледа пред съд в Стокхолм. За да изпълни своите договори в Германия, „Юнипер“ трябваше да купува газ наново от други доставчици на много по-високите вече цени и това изправи фирмата пред банкрут. През юли германската държава купи 30% от акциите на концерна, за да му помогне. Днес германското правителство започна обсъждане изцяло национализиране на „Юнипер“. Загубите дотук са за 12 милиарда евро.
Фактор
Германският доставчик на енергия „Юнипер“ е в затруднено положение от месеци заради намаляването и пълното спиране на подаването на газ от „Газпром“ към Германия. Фирмата смята да съди руската компания за нанесени щети и да поиска от нея обезщетение в размер на милиарди евро. Концернът също така призова всички фирми, които са имали сключени договори, но не са получили договореното количество газ, да потърсят обезщетение от „Газпром“.
Искането ще се гледа пред съд в Стокхолм. За да изпълни своите договори в Германия, „Юнипер“ трябваше да купува газ наново от други доставчици на много по-високите вече цени и това изправи фирмата пред банкрут. През юли германската държава купи 30% от акциите на концерна, за да му помогне. Днес германското правителство започна обсъждане изцяло национализиране на „Юнипер“. Загубите дотук са за 12 милиарда евро.
Още от Свят
С приближаване на изборите: В Кремъл вече се страхуват и от сянката си
Ръководството и активистите на „Яблоко“, която е единствената партия против войната в Украйна, са обект на преследвания в различни региони - мероприятията на партията биват проваляни, образуват се наказателни и административни дела
Лавров май си е изгубил ума - прехвърли вината на САЩ, че няма споразумение за мир с Украйна
Външният министър на Русия директно атакува изявление на Марко Рубио, според който в Аляска не са сключили споразумение, а само са обсъдили предложения как да бъде прекратен конфликта в Украйна
Израел изненадващо удари в Южен Ливан
Това е първата подобна атака, откакто Вашингтон обяви рамково споразумение между Израел и Ливан