28 Ноември, 2024

Германският външен министър поиска европейска платежна система, независима от САЩ

Германският външен министър поиска европейска платежна система, независима от САЩ

Германският външен министър Хайко Маас с канцлера Ангела Меркел

Според Меркел обаче е много важно да се поддържа сътрудничеството със САЩ в сигурността

Германският канцлер Ангела Меркел реагира предпазливо на идеята на външния министър Хайко Маас за създаване на платежна система, независима от Съединените щати, която да спаси сделката с Иран, предаде "Ройтерс", цитиран от "Дневник". Реакцията на Меркел стана необходима, след като министърът от социалдемократите (неин коалиционен партньор) предложи в статия за в. "Ханделсблат" да бъде създадена собствена европейска система за трансгранични плащания, която да позволи търговията с Иран. Той поиска също така създаване на Европейски валутен фонд.

Според Меркел обаче е много важно да се поддържа сътрудничеството със САЩ в сигурността. "По въпроса за независимата платежна система имаме проблеми в начина, по който работим с Иран, няма спор. От друга страна, знаем, че по въпроси като финансиране на тероризма например системата SWIFT е много важна", каза Меркел.

Тя добави, че в по-широк смисъл същината на текста е в съзвучие със собствения й начин на мислене.

Трансатлантическата връзка се променя, трябва да поемем повече отговорност, Европа трябва да вземе съдбата си в собствените си ръце", поясни канцлерът на пресконференция с президента на Ангола, който бе на посещение в Германия.

"За наша сметка"

Говорител на германското външно министерство по-късно заяви, че единствената цел на публикацията била да бъде насърчен "дебат" за отношенията с Вашингтон и за бъдещето на споразумението с Иран.

Текстът на Маас е озаглавен "Да не оставяме на САЩ да действат през главата ни", но в случая "действам" би могло да се преведе и като "търгувам". В едно от изреченията в текста, което повтаря тази фраза, след нея е добавено "за наша сметка". Говори се за увеличаване на автономията от САЩ и търсене на отделни финансови канали. "Дяволът" в подобно предложение "е в хилядите детайли", признава Маас, но добавя, че "всеки ден, в който споразумението остане в сила, е по-добър от високо взривоопасна криза, която иначе заплашва Близкия изток".

Това се случва, след като редица ключови европейски компании се отказаха от бизнеса си с ислямската република под заплаха от вторични американски санкции срещу фирми извън страната. Те го направиха въпреки призивите на Брюксел и няколко други столици на европейски страни да не го правят.

През май президентът на САЩ Доналд Тръмп изтегли страната си от споразумението за ядрената програма на Иран, а по-късно наложи нови санкции на страната, с които ще бъдат възможни мерки срещу компании, които не са базирани в САЩ, и отхвърли европейските призиви за изключване от подобни стъпки. Междувременно Техеран каза, че няма да вижда смисъл да остане в споразумението, ако Европа не може да намери начин да гарантира опазването му.

"Европейска система SWIFT"?

От три оперативни центъра на базираната в Белгия система SWIFT, използвана за голяма част от трансграничните преводи, единият се намира в САЩ. Няколко години между Брюксел и Вашингтон действаше споразумение за предаване на информация към САЩ при определени обстоятелства, но то бе отменено от Европейския парламент на фона на притеснения за сигурността на данните (включително от Европол) и публикации (непотвърдени), според които Вашингтон наблюдава операциите, извършвани със системата.

Заради международните санкции срещу Иран SWIFT не работеше с ирански банки - ограничение, което на теория не е в сила след свалянето им през 2016 г., но е проблем заради ролята на долара в международната търговия. Освен това системата също би попаднала под санкции при работа с ирански компании.

Запознати със системата източници казаха за "Ройтерс" и "Файненшъл таймс", че подобна идея не би работила технически, както и че за европейските лидери проблемът не е толкова в SWIFT, колкото в господстващото положение на долара в световната търговия и политическата власт, която това дава на САЩ. "Това е най-яркият досега призив за финансова и парична автономия на ЕС от САЩ", каза Торстен Бренер от базираната в Берлин организация Global Public Policy Institute, цитиран от FT.

Европейски дипломати смятат, че позициите на Тръмп в търговията и за Иран и политиката му "Америка на първо място" принуждават Стария континент да търси начин за по-малка зависимост от американската финансова система. "Подтиква ни да търсим алтернативи... или не можем да водим собствената си политика", казва дипломат, пожелал да запази анонимност.
Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни