14 Януари, 2026

Герой на Украйна: Русия не разполага със значими сили за превземане на Харков и Суми

Герой на Украйна: Русия не разполага със значими сили за превземане на Харков и Суми

Колаж: УНИАН, снимка: wikimedia.org, скрийншот

"Ако предприемат мащабно прехвърляне на сили, това ще се случи в рамките на денонощие и ще бъде забележимо“, подчерта Литвин.

На този етап Русия не разполага със значими сили за превземане на големи населени места или областни центрове, в частност Харков и Суми. Това заяви Героят на Украйна, командир на дивизион за артилерийско разузнаване към отделна артилерийска бригада на Националната гвардия на Украйна Виталий Литвин в ефира на телевизионния канал "КИЕВ24".

Той съобщи, че прехвърлянето на сили се извършва в рамките на денонощие. В същото време подчерта, че всичко това се проследява от сателити, чрез БПЛА, както и от подразделенията за радиоелектронно и техническо разузнаване.

„Тоест, мащабно преместване на войски в момента практически не може да се осъществи без знанието на Силите за отбрана. Ако предприемат мащабно прехвърляне на сили, това ще се случи в рамките на денонощие и ще бъде забележимо“, подчерта Литвин.

Той отбеляза, че Украйна вече има опит с подобни вражески операции, провеждани от територията на РФ в Харковска, Сумска и Черниговска област. По негови думи, при това окупаторите използват оперативно-тактическа авиация за пускане на управляеми авиобомби, с които тероризират граничните територии.

Литвин смята, че Русия ще се опита да създаде буферна зона в Харковска и Сумска област. Според него това е нужно на руснаците, за да оправдаят всякакви военни действия на територията на Украйна.

Войната в Украйна – ново настъпление на Русия

Както съобщи УНИАН, главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна Александър Сирски заяви, че Русия води настъпление в Сумска и Харковска област. Също така посочи, че целта на врага е създаването на буферна зона на територията на Харковска, Сумска и Черниговска област.

Сирски подчерта, че никакви преговори не спират Русия. Врагът увеличава интензивността на настъпателните действия.

Сподели:

Коментари (0)

Опозиционната унгарска формация ТИСА увеличава преднината си пред партията на Орбан

Опозиционната унгарска формация ТИСА увеличава преднината си пред партията на Орбан

Сега водената от Петер Мадяр ТИСА води с 12 процентни пункта пред ФИДЕС. Освен двете основни партии, само крайнодясното движение "Mi Hazank" на Ласло Тороцкай има шанс да премине 5-процентния праг за влизане в парламента.

Жертвите в Иран вече са над 3400. САЩ призоваха гражданите си да напуснат страната

Жертвите в Иран вече са над 3400. САЩ призоваха гражданите си да напуснат страната

Дори актуализираните данни представляват „абсолютен минимум“ на реалния брой жертви. 

САЩ спират обработката на имигрантски визи за граждани на 75 страни - включително РСМ и други балкански страни

САЩ спират обработката на имигрантски визи за граждани на 75 страни - включително РСМ и други балкански страни

Изключенията от новите рестрикции ще бъдат „много ограничени“ и ще се допускат само след като кандидатът премине успешно оценка за това дали би представлявал публична тежест.