27 Юни, 2026

Африкански страни призоваха Киев да преговаря с Москва – нито дума за изтегляне на руските войски

Африкански страни призоваха Киев да преговаря с Москва – нито дума за изтегляне на руските войски
Президентът на ЮАР Сирил Рамафоса

Инициативата беше огласена от президента на ЮАР

Група африкански страни предлага Украйна да започне мирни преговори с Русия без да се поставя условие за изтегляне на руските войски, съобщи Reuters.

Начело на инициативата,  в която участват шест държави, застана  президентът на Сенегал Маки Сал. Самата идея за започване на преговори без предварителни условия беше огласена от президента на ЮАР Сирил Рамафоса.

Зад нея застанаха и президентите на Египет - Абдел Фатах ал Сиси, на Замбия - Хакаинде Хичилема, на Република Конго - Денис Сасу-Нгесо и на Уганда - Йовери Мусевени.

Според африканските лидери, инициативата ще осигури прекратяване на бойните действия.

Според информацията на Reuters, основен инициатор на „миротворческата мисия“ е организацията Brazzaville Foundation, която е обезпокоена от продоволствената криза в Африка.

Очаква се представители на шестте африкански страни да посетят Украйна и Русия в началото на юни, но Киев вече даде ясен сигнал, че такива предложения няма да спрат войната.

"Моят президент много ясно даде да се разбере… (няма да има) никакви преговори между Украйна и Русия, ако руснаците на напуснат нашата територия в пределите на международно признатите й граници", заяви посланичката на Украйна в ЮАР Любов Абравитова, като отбеляза, че Киев въпреки всичко ще приеме делегатите и ще разговаря с тях.

Превод Faktor.bg

Сподели:
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"

Коментари (0)