Северна Македония избра жена за президент, а коалицията, водена от Социалдемократическия съюз /СДСМ/, претърпя историческо поражение. Скопие трябва да изпълни обещаното и да спазва международните договори, за да продължи по пътя към Европейския съюз.
Това заявиха пред "Гласът на Америка" международни анализатори и експерти от САЩ и ЕС.
Филип Рийкър, бивш посланик на САЩ в Скопие и бивш помощник държавен секретар, подчерта отговорността, която идва с поемането на властта.
„Изборната победа е чест за бъдещия президент Гордана Силяновска, за Християн Мицкоски и неговия екип, които спечелиха изборите. Но тук идва голяма отговорност, а тя е да реализират обещанията си. Това означава да дадшеи приоритет на върховенството на закона, да се справиш с корупцията, да подобриш икономиката и да продължиш пътя към ЕС“, каза Рийкър.
Той подчерта, че разширяването на ЕС няма алтернатива и това е бъдещето на Македония.
„Забелязвам истински импулс за разширяване, такъв тон идва и от Брюксел, и от други столици. Сега е моментът страната да се придвижи напред“, посочи бившият посланик.
Едуард П. Джоузеф, балкански анализатор в Училището за международни изследвания на университета Джон Хопкинс, заяви, че новото правителство в Скопие трябва да покаже лидерство, като се има предвид огромната подкрепа, която получи на изборите.
„Да се надяваме, че Мицкоски разбира, че носи отговорност, когато ръководи правителството. Не да е опозиционер или да остане в политическа кампания. Отношенията с Гърция са фундаментални, Преспанското споразумение е валидно, обвързващо е и за двете страни. То помогна на страната, запази нейната идентичност и се надявам Мицкоски да разбере това“, допълни Джоузеф.
Той очаква вписването на българите в македонската конституция да бъде от решаващо значение за устойчивостта и еластичността на новото коалиционно правителство в Северна Македония.
„Ще има албански партньор в правителството като част от коалицията. Сигурно ще е от досегашната албанска опозиция "Вреди". Това ще бъде предизвикателство, защото "Вреди" се ангажира да гласува промените в конституцията. Какво ще стане, ако след шест месеца управление на правителството на ВМРО-ДПМНЕ не се гласува за тези промени? Какво ще се случи в Северна Македония? Това е открит въпрос“, обясни Джоузеф.
Пол Маккарти, директор за Европа в Международния републикански институт (IRI) говори за бъдещите отношения между Северна Македония и България.
„Ще са необходими хладнокръвни глави, за да се придвижат двете страни напред, но и много дипломация от Брюксел и от Вашингтон, за да се улесни процесът. Крайната цел трябва да бъде Северна Македония да стане член на ЕС“, посочи Маккарти.
Надя Музикина, зам.-директор за Централна и Източна Европа в Националния демократически институт, се позова на необходимостта от спазване на международните споразумения, независимо кой е на власт.
„Не вярваме, че ще има заплахи за Преспанското споразумение, когато Северна Македония има ново правителство. Очакваме ВМРО-ДПМНЕ и новият президент да останат по пътя към ЕС“, каза тя и отбеляза, че регионът преминава през турбуленция. Музикина подчерта необходимостта от по-голям фокус на международната общност върху Балканите.
Попитана дали се тревожи, че Македония и регионът могат да бъдат изправени пред ново етническо напрежение, но и на нарастване на проруското влияние, тя отговори:
„Етническите напрежения винаги са тревожни, не само в Северна Македония, но и в региона като цяло. Има забавяне на диалога между Косово и Сърбия, има напрежение в Босна и Херцеговина и регрес на реформите в Черна гора. Важно е Северна Македония да остане в проевропейския курс, но винаги трябва да се отчита и внимава с руското влияние в страната“. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства