28 Ноември, 2024

Говорител на ЕК: България не е сама в проблема с миграцията, подкрепяме я изцяло

Говорител на ЕК: България не е сама в проблема с миграцията, подкрепяме я изцяло

Брюксел е запознат с трагичните събития с нелегални мигранти

България получава финансова подкрепа от Европейската комисия за справяне с миграцията, а също и помощ от Фронтекс и Европол. Това заяви пред БНТ говорителката по въпросите на миграцията на Европейската комисия Анита Хипер.

Брюксел е запознат с трагичните събития с нелегални мигранти у нас. Европейската комисия обсъжда с българските власти помощта, от която страната ни се нуждае за по-добро опазване на границата с Турция.

През изминалата година беше отбелязвано нарастване на потока от нелегални мигранти не само през България, но и по всички маршрути към Европа, отбелязва говорителят на ЕК по въпросите на миграцията. Според данните на Фронтекст опитите за нелегално преминаване на границата през последната година са били 330 000, най-голямото нарастване от 2016 г. насам.

"Както и председателят на Комисията фон дер Лайен изтъкна, миграцията е проблем, с който трябва да се справим заедно. България не е сама. България има цялата подкрепа на ЕК. През изминалата година видяхме ръст на нерегламентираните влизания не само във вашата страна, но по всички маршрути - в източното и централното Средиземноморие и по Западнобалканския маршрут.“ – посочи Хипер.

„Запознати сме с трагичните събития в България, която подкрепяме от самото начало. Например Европол вече изпрати свои служители в България, за да съдействат на властите. Но тези трагедии се случват не само в България, видяхме и в Италия трагедията с разбилата се лодка. Те показват, че трябва да работим - от една страна - за устойчиво трайно решение, за законодателен пакет, който Комисията е представила на страните-членки през септември 2020 година. От друга страна, трябва оперативно да подкрепим страните - членки и затова предлагаме План за действие за Централното Средиземноморие и за Западните Балкани. Подкрепяме България чрез агенциите ни - Фронтекс и Европол. Фронтекс съдействат на българските власти със 137 свои служители, изпратени в България, оказваме и финансова подкрепа на България за справяне с миграцията." – каза още тя.

Според директора на Европейския институт по миграционни политики Хане Бейренс в момента в цяла Европа има усещане за криза по отношение на справяното с нелегалната миграция. Според нея изграждането на стени не е решение на проблема.

"Опазването на външните граници е един от основните начини за справяне с миграцията. Има и други - сътрудничеството със страни извън ЕС, но ключов момент е и сътрудничеството между страните вътре в ЕС и разбирането за това кой за какво е отговорен. Когато става въпрос за изграждането на стени по границите, ние знаем от изследванията, че те са ефективни единствено, ако могат да бъдат изградени по цялата граница, а това е трудно в страни, където имаме реки, гори и планини. Това, което де факто става е, че мигрантите се преместват на други места. ЕС трябва да намери единно решение и различните части на съюза да работят заедно." – отбеляза Бейренс.

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство