24 Ноември, 2024

Гръцкият премиер съобщава на Тръмп за създаване на съюз за мир и безопасност срещу Турция

Гръцкият премиер съобщава на Тръмп за създаване на съюз за мир и безопасност срещу Турция

Кириакос Мицотакис

Гръцкият министър-председател Kириакос Мицотакис смята да информира американския президент Доналд Тръмп за турските нарушения в Източното Средиземноморие и Егейско море, както и за заплахата, която те представляват за мира и стабилността на региона. Той добави, че се наблюдава създаването на съюз за мир и безопасност, насочен срещу Анкара, пише електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.

„В този момент САЩ, Европа, Русия и всички средиземноморски страни – Франция, Кипър, Гърция, както и Израел и Египет – вече са осъдили турските действия в Либия“, заяви Мицотакис. Той имаше предвид решението на Анкара да изпрати войски в северноафриканската страна, които да подкрепят правителството в Триполи.

„И те реагират и на (турските) едностранни действия, свързани с морските граници“, заяви Мицотакис, като имаше предвид и споразумението между Анкара и Триполи, свързано с тях, което беше подписано по-рано.
„Създава се съюз са мир и стабилност срещу заплахите (в региона)“, добави той.

Мицотакис освен това приветства приемането в САЩ на Закона за сътрудничество в сферата на безопасността и енергетиката в Източното Средиземноморие, както и подписването му от страна на Гърция, Кипър и Израел. Той добави, че се надява, че с него „Турция ще започне да усеща, че се намира в международна изолация“.

Мицотакис каза всичко това на събитие в Тарпън Спрингс, Флорида, организирано от гърцката общност в САЩ, по време на което той разговаря с техни членове, както и с американски държавни служители. Очаква се Мицотакис да се срещне с Доналд Тръмп на 7 януари.
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.