Инициативата е във връзка с новите цени на електричеството и топлоенергията, влизащи в сила от 1 юли. Активистите настояват властта да вземе мерки за справяне с проблема с енергийната бедност.
Активисти от Грийнпийс проведоха акция пред сградата на Министерския съвет с настояване властта да вземе мерки за справяне с проблема с енергийната бедност. Демонстрантите символично запалиха печка на дърва.
Инициативата е във връзка с новите цени на електричеството и топлоенергията, влизащи в сила от 1 юли, съобщава news.bg.
Организацията внесе отворено писмо, адресирано към министър-председателя Росен Желязков, както и до министрите на отговорните министерства с искане за по-устойчив модел за подпомагане на енергийно бедните домакинства.
Писмото съдържа предложение за 5 конкретни необходими мерки за подобряването на качеството им на живот.
Eкспертът по "Климат и енергия" Десислава Микова заяви, че България е на първо място по процент на енергийно бедни от страните в ЕС. Според нея отпускането на субсидии за дърва за енергийно бедните задълбочава проблема, а не го решава.
По нейните думи, средствата, които се дават, са неоправдано много. Тези помощи продължават порочния цикъл от енергийната бедност, добави Микова.
Балконската фотоволтаична система намалява сметките на домакинствата с до 30%, тя може да произвежда електрическа енергия целогодишно, каза експертът.
Тя обясни, че това е важно, защото енергийната бедност не е проблем само през зимата, а и през лятото, тъй като много от домакинствата у нас не успяват да охлаждат домовете си.
Микова смята, че трябва да се търси дългосрочно решение.
Още от България
Бюджетът „Радев“ поставя под въпрос самата устойчивост на държавните финанси
Дефицит от 5,7% от БВП, нов дълг до 10,1 млрд. евро и капиталови разходи над 9 млрд. евро очертават модел, който разчита повече на заемно финансиране, отколкото на реформи и фискална стабилност.
Турски геолог: Предстои силно земетресение в Мраморно море, много скоро
Подготовката за очакваното голямо земетресение в региона на Мраморно море трябва да се ускори без забавяне
Божанов: Щом няма да сме в Коалицията на желаещите, явно основаваме Коалиция на назландисващите се
"Трябва да засилим автоматизирания контрол. В НЗОК има достатъчно бази данни и чрез изкуствен интелект и ясни правила да бъдат откривани аномалии"