2 Февруари, 2026

Гуцанов обеща реформи в администрацията и да не се вдигат данъците

Гуцанов обеща реформи в администрацията и да не се вдигат данъците

Борислав Гуцанов,, снимка: БГНЕС

Бюджетът вероятно ще бъде представен през следващата седмица или скоро след тов

Министърът на труда и социалната политика , Борислав Гуцанов, заяви пред журналисти в Бургас, че няма да има повишаване на данъци и такси, както и промени в социалните придобивки. По думите му, хората трябва да се чувстват спокойни, тъй като бюджетът ще гарантира стабилността на социалната сфера без намаляване на средствата.

Гуцанов добави, че бюджетът вероятно ще бъде представен през следващата седмица или скоро след това, като в момента се работи по програмата за управление на правителството.

„Имаме ангажимент да представим програмата пред обществото, така че всеки български гражданин да знае кои са приоритетите на този кабинет", заяви министърът. 

Относно повишаването на заплатите на учителите, служителите на МВР и Министерството на отбраната, Гуцанов уточни, че бюджетът ще бъде внесен в Народното събрание до седмица-две. Той подчерта, че подкрепя решението за увеличаване  на заплатите, което вече е гласувано в парламента. 

Министърът също така изрази подкрепа за предложението на Томислав Дончев за съкращаване на държавната администрация:
„Администрацията се е увеличила значително през последните четири години, и ние ще се стремим да върнем размерите ѝ към нормални нива. Трябва да обсъдим внимателно всяко министерство, преди да вземем окончателни решения по тази чувствителна тема." 

Относно предложението на БСП за въвеждане на пределни надценки в големите вериги магазини, той поясни, че става дума за регулиране на надценките, а не на цените: 
„Не може продукт, който струва една единица, да се продава на десет. Цените в нашите магазини вече са по-високи от тези в Австрия."

Гуцанов подчерта, че правителството ще работи за баланс между интересите на производителите и потребителите, като се стреми към справедливост в ценообразуването.  /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Георги Георгиев: Водещи експерти са категорични, че Търговският закон се нуждае от промени

Георги Георгиев: Водещи експерти са категорични, че Търговският закон се нуждае от промени

"Като преподавател по Търговско право съм убеден, че промените се нуждаят както от прецизност, така и от широко обсъждане"

От “Възраждане” отхвърлиха поканата на Йотова за консултации

От “Възраждане” отхвърлиха поканата на Йотова за консултации

Партията на Костадинов не иска да подпомага "отлагането на изборите" 

Синя България: 10% от ДДС, генерирано на територията на общината, да остава в нея

Синя България: 10% от ДДС, генерирано на територията на общината, да остава в нея

Това е един от механизмите за истинска борба с корупцията и зависимостите в политиката