Ръководителят на контролираната от Кремъл Руска православна църква патриарх Кирил (Гундяев - бел.ред.) направи редица антимигрантски и ксенофобски изказвания, които са в пряко противоречие с усилията на руския президент Владимир Путин да възстанови идеологията на приобщаващия "Руски свят" (Русский мир). Това става ясно от дневния анализ на Института за изследване на войната (ISW) за Украйна.
По време на Московското епархийско събрание, проведено на 20 декември т.г. Кирил обвини мигрантите, че все повече застрашават междурелигиозния и междуетническия мир в Русия, като отказват да се интегрират в руското общество и създават престъпни и екстремистки организации.
Гундяев признава, че животът на етнически руското "коренно население" е почти непоносим в някои райони, включително в Москва. И твърди, че ако тези тенденции продължат, то руският православен народ ще "загуби Русия".
Изявленията на патриарх Кирил контрастират с неотдавнашните усилия на Путин да се представи като центристка фигура, опитвайки се възстанови концепцията за Руския свят, която включва всички хора от различни етноси и с различна религиозна принадлежност, които са живели или живеят в географски области, принадлежали на Древна Рус (Киевска Рус), Московското царство, Руската империя, Съветския съюз и съвременната Руска федерация.
По време на заседанието на Съвета на законодателите на 20 декември Путин също така заяви, че руската конституция и правителството се опитват да осигурят хармония в многообразна и голяма Русия - подчертавайки отново усилията си да представи Русия като приобщаваща и хармонична мултикултурна държава.
От една страна, Путин все по-често се представя като съвременен цар, който защитава руския суверенитет, за да оправдае войната си в Украйна и да успокои своите ултранационалистически избиратели, които са склонни да имат по-нетолерантни възгледи за религията и руската идентичност.Но от друга страна, Путин се опитва да изглежда като приобщаващ лидер, за да стимулира всички религиозни и етнически групи да подкрепят неговия режим и военни усилия.
Неотдавна анализатори в ISW изтъкнаха, че антимигрантската и ксенофобска реторика на Кирил е по-близка до политиката на режима в Русия по отношение на мигрантите и неруските етноси в Русия, отколкото по-толерантната реторика на Путин в контекста на Руския свят.
В този контекст тези два различни наратива са противоречиви и в крайна сметка могат не само да усложнят усилията на Путин да успокои различните групи избиратели в Русия, но и да предизвикат по-нататъшни междуетнически и междурелигиозни конфликти.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства