23 Ноември, 2024

Гутериш: Русия да се върне в сделката за зърното

Гутериш: Русия да се върне в сделката за зърното

Антонио Гутериш

"Най-уязвимите ще платят най-високата цена" за спирането ѝ

ООН призова Русия да възобнови споразумението за зърното, постигнато с международно посредничество, за да може селскостопанската продукция да бъде транспортирана от украинските черноморски пристанища, като заяви, че в противен случай най-уязвимите сред гладуващите хора в света ще понесат най-тежките последици.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш отправи този призив по време на речта си в Рим в понеделник, при откриването на тридневната среща на върха по въпросите на храните, съобщи Евронюз.

С неотдавнашния провал на украинско-руската сделка за зърно "най-уязвимите ще платят най-високата цена", каза Гутериш. Той изрази съжаление, че вече се наблюдават отрицателни последици за световните цени на пшеницата и царевицата.

Цените на пшеницата са се повишили с повече от 14% от понеделник насам, когато Русия се оттегли от сделката за зърно, а цените на царевицата са се повишили с повече от 10%.

Както Русия, така и Украйна, са "от съществено значение за световната продоволствена сигурност", заяви лидерът на ООН. Той отбеляза, че в миналото те са осигурявали 30% от световния износ на пшеница и ечемик, една пета от целия износ на царевица и повече от половината от цялото слънчогледово олио.

"От своя страна оставам ангажиран с улесняването на безпрепятствения достъп до световните пазари на хранителни продукти и торове както от Украйна, така и от Руската федерация, и с осигуряването на продоволствената сигурност, която всеки човек заслужава", заяви Гутериш.

"Призовавам Руската федерация да се върне към изпълнението на Черноморската инициатива в съответствие с последното ми предложение", заяви Гутериш и призова международната общност да се обедини за намиране на решение на проблема.

Отказът на Русия да поднови споразумението доведе до прекратяването му по-рано през този месец. Тя заяви, че Черноморската инициатива ще бъде спряна докато не бъдат изпълнени исканията ѝ за отмяна на някои санкции под претекст, че спъвали руския износ на храни и торове за света.

Споразумението беше постигнато с посредничеството на ООН и Турция като начин да се запази притокът на зърно към развиващите се страни, особено в Африка и Близкия изток, въпреки войната, разгърната от Москва срещу Украйна през февруари 2022 г.

Когато сделката за зърното беше сключена, Световната програма по прехраната на ООН си възвърна ролята на основен доставчик, което позволи 725 000 метрични тона хуманитарна хранителна помощ да напуснат Украйна и да достигнат до страни на ръба на глада, включително Етиопия, Афганистан и Йемен.

Преустановяването на сделката, както и руските атаки срещу черноморските пристанища на Украйна, предизвикаха раздразнението на руския съюзник Китай, както и на развиващите се страни, които са силно зависими от доставките, за да изхранват населението си. /БГНЕС


Сподели:

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства

Рюте ще посети Анкара и Атина през идната седмица

На 3-4 декември в Брюксел ще се проведе среща НАТО-Украйна

Бившият лидер на "Сириза" Стефанос Каселакис създаде нова партия

Той обяви ангажимент за силна, независима съдебна система и справедливо, приобщаващо общество