2 Май, 2026

Кремъл: Видеото, предизвикало скандал в Австрия, не засяга Русия, президента или правителството

Кремъл: Видеото, предизвикало скандал в Австрия, не засяга Русия, президента или правителството

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков остави без коментар видеото, което доведе до скандал в австрийския парламент, предава TACCq [rjr,dkd ., цитирана от "Фокус".
„Не мога да дам оценка на този видеоклип, защото той не засяга Руската федерация, президента или правителството. Не знаем със сигурност коя е тази жена, дали е рускиня, гражданка на страната“, подчерта Песков. Съгласно думите му, скандалът във Виена „няма и не може да има нищо общо с нас".
На 18 май австрийският канцлер и лидерът на Австрийската народна партия Себастиан Курц представиха предложение на президента Александър Ван дер Беллен да проведе предсрочни избори, след като лидерът на „Партията на свободата на Австрия“ Хайнц-Кристиан Щрахе подаде оставка като вицеканцлер заради скандалното видео, публикувано от Der Spiegel и Suddeutsche Zeitung. В сцени, заснети със скрита камера, Щрахе и неговият помощник Йохан Гуденус обсъждат с рускоговоряща жена възможността за закупуване на публикацията на Kronen Zeitung и информационната подкрепа на предизборната кампания преди парламентарните избори през 2017 г. в замяна на обещанието за достъп до обществени поръчки в Австрия. След избухването на скандала двамата политици подадоха оставки. Ван дер Беллен обяви в неделя, че предлага да се организират предсрочни парламентарни избори през септември. Канцлерът обяви намерението си да продължи работата на коалиционното правителство до новите избори.
Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

Тръмп: Ние сме вид пирати, завзехме корабите и взехме товара!

По-рано постоянният представител на Иран в ООН Амир Саид Иравани заяви в писмо до Съвета за сигурност на ООН, че САЩ са извършили акт на агресия и държавно пиратство, като са завзели двата ирански кораба и са откраднали 3,8 милиона барела ирански петрол.

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Украйна удари Туапсе за четвърти път, Зеленски реформира армията

Местни руски служители съобщиха за мащабна операция по гасене на пожар в пристанището, без да съобщават за жертви

Администрацията на Тръмп изтри от бюджета  военна помощ за Украйна за 2027 г.

Администрацията на Тръмп изтри от бюджета военна помощ за Украйна за 2027 г.

Засега става дума само за бюджетното искане. Окончателното решение ще бъде взето от Конгреса на САЩ