24 Ноември, 2024

Гюленисти превзели отвътре ВВС на Турция

Гюленисти превзели отвътре ВВС на Турция

В рамките на над една година броят на отстранените от ВВС достигна 1752 души.

 След опита за преврат в Турция от 15 юли м.г. стана известно, че структурите на т.нар. „Терористична организация на гюленистите/Паралелна държавна структура” (ФЕТО/ПДС) във въоръжените сили са проникнали най-дълбоко във ВВС, съобщава електронното издание на ТВ Хабер 7, цитирано от "Фокус"
В рамките на над една година броят на отстранените от ВВС достигна 1752 души. Официално оповестените данни показват, че сред уволнените броят на бойните пилоти е 300 – 350 души.

Преобладаващата част от турските бойни самолети съставляват произвежданите заедно с американската фирма Lockheed Martin – 240 бр. „Ф-16”. По време на пуча 25 пилоти-превратаджии са летели именно на тези „Ф-16”, като 11 от тях лично са бомбардирали критичните обекти. В резултат на извършената чистка във ВВС съотношението брой на местата в пилотската кабина/пилоти, което по норматив трябва да е 1/1.5, е спаднало на 1/0.8 (дори и под елементарното критично съотношение 1/1). 

Правителството засилва мерките за стимулиране завръщането във ВВС на напусналите по собствено желание пилоти и успоредно с това усилено търси сертифицирани инструктори за обучение на нови бойни пилоти. На това търсене на Турция единственият положителен отговор дойде от Пакистан. 
САЩ обаче възразиха сертифицирани пакистански инструктори на „Ф-16” да бъдат докарвани в Турция. Впрочем, всички действия с оборудването и военната техника, базирана и лицензирана в САЩ, изискват предварителното одобрение на Вашингтон. В т.ч. покупко-продажби с трети страни; техническо поддържане, профилактика и ремонт; обучение на персонала.
След този отказ пакистански инструктори да дойдат в Турция, Анкара поднови предложението си към Вашингтон САЩ да изпратят свои инструктори. Според добитите сведения, Пентагона е отговорил отрицателно и на това турско предложение. Даденият на Анкара буквален отговор е: „Ние нямаме програма за обучение на пилоти зад граница. Изпратете вашите пилоти на „Ф-16” в САЩ и ние тук ще ги обучим.”
Турция обаче продължава да е настоятелна в позицията си. А именно, че обучението на новите пилоти трябва да става в бази в Турция и „в условията на нейната собствена география”, посочва още Хабер 7.

Сподели:

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“

След Сингапур Радев пристигна във Виетнам

Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани