Очевидно, през 2024 година ще има повече предизвикателства на пазара, защото основните търговски партньори на България в Европа влизат в по-трудни години на рецесия, което може да доведе до по-високи лихви. Това мнение изрази финансистът Левон Хампарцумян.
По думите му, специално софтуерните компании вече започват да усещат ефектите от новите технологии, свързани с изкуствения интелект. Изкуственият интелект няма в обозримо бъдеще да замести естествения интелект, но ще замести един куп относително простички, повтарящи се действия, които могат да се автоматизират и да се направят с помощта на новите технологии много по-ефективни, много по-евтини. Това означава, че най-ниско квалифицираните хора в тази индустрия са заплашени да загубят работата, но тези, които са висококвалифицирани, напротив, ще имат повече възможности, коментира финансистът за "Фокус".
Хампарцумян не вижда проблем в това, но има предпоставки за корекция на пазара през 2024 година. В България, основно говорим за пазара на недвижими имоти в София и няколко големи града, като останалото е друга опера, където не се случват някакви драми и няма опасност да се случат.
"Така че аз не мисля, че трябва изкуствено да нагнетяваме тревога и стрес в икономическите играчи, въобще и в хората. Защото стресираният човек взима грешни решения. Ще трябва хладнокръвно да анализираме причините на проблемите, какво се случва, как може да се излезе. Да се търсят решения, заедно с финансиращите институция, евентуално, с предприемачите, които изграждат нови проекти и така. Това е, което трябва да се прави, а не да се паникьосваме и да си посипваме главата с пепел, аман-заман дойде кризата. Ами няма, в смисъл ние даже технически не сме в криза, а това, в което живеем, по-скоро трябва да го приемем като новото нормално", добави финансистът.
Според него, много неща усилиха скоростта на промяната - Ковид и войната в Украйна, и войната в Близкия изток, и изкуственият интелект, въобще, неща, които в един момент така или иначе са се развивали, изведнъж започнаха да дават, събитията ги ускориха, ефекта от всички тези неща. И нормалният човешки прогрес също, понякога е прогрес, понякога има и регрес. Ние трябва да анализираме и да си намираме правилните стратегии на поведение и като личности, и като корпорации, и като фирми.
Левон Хампарцумян
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг