24 Ноември, 2024

Хампарцумян: Има риск вноските по кредитите да се вдигнат през 2023 г., хората да избягват покупки, които могат да отложат

Хампарцумян: Има риск вноските по кредитите да се вдигнат през 2023 г., хората да избягват покупки, които могат да отложат

Левон Хампарцумян

"Инфлацията е факт, а хората трябва да избягват покупки, които биха могли да отложат, за да си създадат буфер от средства". Това съветва финансистът Левон Хампарцумян пред Нова нюз. Той предупреди, че догодина може да има и вдигане на вноските по кредитите. Така, ако потребителят всеки месец плаща по 1000 лева вноска, то през 2023 г. може да му се наложи да плаща по 1200-1300 лева. „Не е малко. Зависи разбира се и какъв му е доходът”, коментира Хампарцумян.

По думите му в такива случаи има няколко варианта. Единият е човек да си реструктурира бюджета. Ако обаче е взел заем на ръба на възможностите си, тогава трябва да отиде при финансовата институция, да каже, че не може да плаща 1300 лева и да се предоговорят условията по кредита, като например да се разсрочи във времето или да се погаси част от главницата, за да му падне вноската. „Инфлацията помпа цените, но и помпа възнагражденията. И то не толкова средната заплата, колкото в търсените професии. В IT сектора например заплатите ги вдигат без помощта на профсъюзите”, каза Левон Хампарцумян. Той посъветва хората да не изпадат в паника за следващата година, защото човек под стрес взима грешни решения. „При COVID икономиката се справи по-добре отколкото се очакваше. Заради войната се очакваше всичко да колабира, борсите полудяха, цените отидоха нагоре, а се оказа, че ефектите са по-слаби от очакването. През 2022 година българската икономика ще е пораснала с още няколко процента – расте експортът, има заетост, реколтата беше добра, туризмът беше добре”, каза финансистът. „Очевидно е, че може да функционира държавата без редовен кабинет и последните две години го доказват”, смята още Хампарцумян.

За Еврозоната той обясни, че това политическо решение е взето преди 20 години. „Дойдохме до момента, в който трябва да се направят определени действия. Министерство на икономиката, Министерството на финансите, БНБ трябва да свършат определени неща. Включително Министерството на финансите и парламентът да направят един бюджет, който да не е свръх дефицитен”, каза Хампарцумян.
Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона