"Няма газ? Няма проблем!" - под това заглавие авторитетният германски икономически всекидневник "Ханделсблат" публикува статия от Герд Хьолер за България и руските енергийни доставки. В началото на своя анализ авторът перифразира един известен германски политически лозунг, който в случая с България звучи приблизително така: "Не е за вярване: Русия спря газовото кранче, но никой дори не го забеляза". Хьолер припомня, че Газпром е спрял доставките за България, защото Булгаргаз е отказал да плаща в рубли.
"Снабдяването на България е подсигурено"
"Но макар че България си набавяше 90% от необходимия газ именно от Русия, спирането на доставките минава незабелязано както за домакинствата, така и за промишлените потребители. Не възникна дефицит, няма режим. Нещо повече: клиентите на Булгаргаз могат дори да се надяват, че занапред сметките им за газ ще намалеят", обобщава авторът и информира читателите си за посещението на българския премиер Кирил Петков в САЩ, в резултат от което България започва да внася втечнен газ от Съединените щати. В тази връзка изданието цитира думите на Петков, че в бъдеще цената ще бъде по-ниска от тази на първите доставки.
"А така България реално ще спести пари. Защото Газпром едностранно прекрати договора, който съдържаше и клаузата, че Булгаргаз е длъжен да плаща 80% от уговорените доставки, дори ако поема по-малко", припомня авторът. Според него България се справя толкова добре със спрените доставки на руски газ главно по две причини. Първо, защото страната потребява относително малко газ, който може да си набави от други доставчици. И второ, защото България е била подготвена за евентуално спиране на руските газови доставки, които така или иначе бяха договорени само до края на 2022 година.
"Друго е обаче положението с петрола"
Хьолер пише още, че България преговаря както с Гърция, така и с Турция за бъдещо използване на терминалите за втечнен газ и информира в подробности за различните проекти. В края на статията си авторът обобщава: "Така снабдяването на България с газ е подсигурено и без руските доставки. Освен това България ще се превърне в транзитна държава за снабдяването на целия Балкански регион с неруски газ. Друго е обаче положението с петрола - в това отношение България е много по-зависима от Русия".
Източник: Дойче веле
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг