5 Декември, 2025

Хаос в деня на червения вот заради нарушения, 31 302 социалисти са гласували до обяд

Хаос в деня на червения вот заради нарушения,  31 302 социалисти са гласували  до обяд

снимка: БГНЕС

Изборния ден продължава, вече са регистрирани и около 50 нарушения

 От 80 901 социалисти, към обяд са гласували 31 302 или 38.69%, като в тази бройка не влизат данните от една-две области, които са подали цифрите си около 13 часа.

Това каза председателят на Централната избирателна вътрешнопартийна комисия в БСП Емил Войнов на пресконференция на „Позитано”, предаде репортер на БГНЕС.

Днес БСП избира председател чрез пряк избор.

Войнов каза, че в момента се събира избирателната активност към 15 часа, която ще е и последната обявена.

Около 50 са получените жалби, съобщиха още на пресконференцията. Част от тях са за сменени изборни помещения и по-късно започнало гласуване. Има и такива, че общински съвети не са разгласили графици на мобилни секции.

Наложила се е смяна на изборните помещения по места, тъй като кметове и кметски намесници са нарушили предварителните споразумения и не са дали достъп до тях. Това каза заместник-председателят на Централната комисия по провеждане на прекия избор в БСП Румяна Сидерова по време на пресконференция, предаде "Фокус".

По думите й жалбите могат да бъдат групирани в няколко групи. "Една от групите, това са жалби относно сменени изборни помещения. При извършените проверки от ЦИК се констатират, че подмяната на помещения в съседни такива или дори гласуване пред самите помещения се е наложило поради обстоятелство, че кметове и кметски наместници, които не са от БСП, са нарушили предварителните споразумения и не са дали достъп до уговорените помещения за гласуване, които са били своевременно разгласени", каза още Сидерова.

"На второ място, една от последиците е от тази промяна е по-късното започване на гласуването в някои секции, за което също имаме няколко жалби. Другата голяма група жалби е относно това, че някои общински съвети не са разгласили графиците на мобилните секции", коментира още Сидерова.

Заместник-председателят на Централната комисия по вътрешнопартийния избор поясни, че е имало в началото на изборния ден агитационни материали на масата за избора, но впоследствие те са били отстранени.

Емил Войнов бе категоричен, че нарушенията в изборния ден не могат да повлияят на изборния резултат.

В момента продължава събирането на данни за избирателната активност към 15 часа. В 18:30 часа се предвижда ново заседание на Централната комисия. Първите резултати от вота вероятно ще бъдат обявени утре, а окончателните резултати се очакват към края на утрешния ден.




Сподели:

Коментари (0)

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

ГЕРБ: Входираме в парламента искане за закриване на комисията "Сорос"

"Ако има вот на недоверие, ще има един ден за дебати, после за гласуване, така процедурата по бюджета ще бъде отпратена чак към Коледа и Нова година, заяви лидерът на партията Бойко Борисов

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Бойко Борисов: Имаше платена провокация пред дома ми, но в живота всичко се връща

Лидерът на ГЕРБ предупреди, че ще дойде време, когато ще тръгнат други и по техните къщи

Георги Рачев: Кога идва зимата?

Георги Рачев: Кога идва зимата?

За Гърция е обявен червен код за значителни дъждове. „Тази валежна зона ще обхване и България, но няма да е в червено", прогнозира климатологът