Харалан Александров
Властта знае, че ще плати висока цена, но залогът е оцеляването на общността
Социалният антрополог Харалан Александров анализира в "Денят с Георги Любенв" по БНТ силната реч на ген. Мутафчийски с призив към младите и към нацията да се спазват ограничителните мерки.
На въпрос на водещия дали думите на ръководителя на Кризисния щаб са били разбрани от хората, Харалан Александров коментира: "Трудно може да не бъде разбрано. Но казаното се отнася и за някои "глухи" хора. Неслучайно има паралелен превод за хора с увреден слух, жестомимичен. Истината е, че генералът успя да разтревожи подобаващо много хора, успя да си постигне ефекта. Друг е въпросът тези, които трябваше да бъдат стреснати, са стреснати. Тъй като образованите, социално отговорни, ангажирани хора отдавна вече се държат според изискванията на създалата се ситуация. Докато тези, на които не им пука и се смятат за безсмъртни, си щъкат наоколо и вероятно ще продължат да го правят. Ген. Мутафчийски в своята реч показа публично говорене от висок калибър, ориентирано, много внимателно на границата между сдържаността и емоциите - нещо, което трудно се постига. Едновременно разтревожено, но и успокоява. Казва много тревожни неща по сдържан и обран начин. Мога само да поздравя ген. Мутафчийски, който много бързо влезе в лидерска роля. Справя се образцово."
На въпрос има ли опасност да прелеят емоциите и страхът да завладее по повод някои тревоги за съдбата на фризьорски салон, социалният антрополог отговори: "Идеята е фокусът на вниманието да се насочи към истински значимите неща. Това, между което трябва да избираме, е начинът ни на живот и самия живот. Огромна част от нещата, които ние потребяваме, са излишъци. Правим свят, който прелива от излишък. Има твърде много фризьорски салони, твърде много стилове на прически. Твърде много нарцистични поводи да се чувстваме добре. Има твърде много добре поддържани мускули, гърди на някои мъже. Надявам се след като премине бурята, да се завърнем към фазата на нашата цивилизация. В този смисъл трябва избирателно да започнем да се отказваме от удоволствията и насладите на нашия охолен живот - казвам го абсолютно отговорно. Защото един от основните рефрени е колко сме бедни, гладни и се затриваме. Сега ще разберем колко охолно сме живели и сме пренебрегнали фундаментални неща. Ще си дадем сметка колко сме социални, ще си дадем сметка колко са ни скъпи хората, които не можем да виждаме. Така че едно такова оттегляне по домовете ни може да има един доста оздравителен ефект. Едно от нещата, които предстои да открием, е, че в това принудително "отшелничество" не се чувстваме комфортно с мислите си и със собствената си персона, когато го няма светският шум, който заглушава гласа ни, обърнат навътре."
Ще има ли обвинения за "диктатура"? "Ще има либертанианския прочит на строгите мерки, на либералите, които казват, ето лишавате ни от социален живот, което е ограничаване. Истината е, че голяма част от социалния живот се води така или иначе във Фейсбук, така че либералите няма да бъдат лишени от тази възможност, напротив, ще се развихрят там. Но това е основателна тревога. Истината е, че властта е в много уязвима позиция. Тепърва ще стане ясно след кризата колко малки фирми са фалирали, колко се е разбутала икономиката. И гневът, и отговорността отново ще бъдат насочени към управлението. Така че то прави стъпки в името на висшата задача да опази живота на хората с ясното съзнание, че ще плати цена за това. Затова аз не виждам никаква полза за едно правителство да взима мерки, ако те не са наложителни. Залогът е животът, оцеляването на общността, оцеляването на нашата човечност. Истината е, че ще фалират много повече фирми, отколкото хора ще умрат"
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов