Маските отново станаха задължителни на закрити обществени места заради значително увеличения брой на заразените с Covid-19 - новите ограничителни мерки бяха представени на 22 юни от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на извънреден брифинг след среща с премиера Бойко Борисов. Първоначалната позиция на Националния оперативен щаб беше, че предпазните маски са неподходяща превантивна мярка. "Във всички случаи здравите хора, когато носят маски, получават едно фалшиво успокоение, че правят нещо за себе си, ако им дава спокойствие да ги носят, но едва ли ще ги защитят в пълна степен", каза преди време председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор д-р Венцислав Мутафчийски.
Първата заповед на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за задължително носене на маска на открити и закрити пространства беше издадена на 30 март, ден по-късно нареждането беше отменено заради липсата на обществен консенсус по темата. Носенето на защитни маски на обществени места бе въведено като задължително на Цветница - 12 април.
Непоследователността в действията на властта води до нарастваща несигурност в това, което се случва. "Илюзия е, че българската държава разполага с репресивния ресурс да принуди хората да правят нещо, което тя смята, че е необходимо или че е важно. Точно обратното - обществото разполага с огромен репресивен ресурс да принуждава държавата да се държи по начин, по който на него му скимне", коментира в предаването социалният антрополог Харалан Александров пред БНР.
Според него дигиталната тълпа диктува дневния ред на обществото и сме жертви на собствената си невъзможност да мислим рационално и да действаме последователно. Властта трябва да има авторитет и доверие", посочи Александров: "Как очаквате да има доверие, като всеки ден осъмваме с нова порция компромати за управляващите". Авторитетът се базира на йерархия на знанието, според университетския преподавател: "Ние разрушихме йерархията на знанието. Никой в България не признава на някой друг, че знае нещо повече от него. Разговорът за вирусологията, разговорът за трудните политически решения, разговорът за нашето обществено здраве и за икономиката е като караницата за Еврофутбол, все едно с хората говорят за мачове".
България
Харалан Александров: Дигиталната тълпа диктува дневния ред, жертви сме на собствената си невъзможност да мислим рационално
Харалан Александров
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен