Скоро еврозоната ще има своите две нови членки. Стискам палци съвсем скоро да посрещнем Хърватия, като след нея към блока ще се присъедини и следващата страна, която чака – България", заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард по време на дискусия в рамките на Световния икономически форум в Давос, предаде bTV. През лятото на 2020 г. България и Хърватия заедно влязоха в т.нар чакалня на еврозоната.
Към момента Загреб си е поставил за цел да приеме еврото през 2023 г., а България през 2024 г. Очаква се в средата на годината Европейската централна банка да излезе с нов доклад, който да даде по-ясна индикация, кога двете страни ще бъдат готови за приемането на единната валута.
В същото време прегледът на Европейската централна банка през май сочи, че войната в Украйна е увеличила рисковете пред финансовата стабилност в еврозоната, съобщи БНР. Руската инвазия е довела до допълнително повишаване на цените на суровините, следователно до инфлационен натиск, пишат експертите от Франкурт.
Според тях проблемите с възстановяването на някои развиващи се икономики, продължителният локдаун в Китай и възможността за ново разразстване на пандемията от Covid-19 са допълнителни рискове пред еврозоната. Печалбите в банковата система ще намалеят тази година след силното възстановяване от миналата, допълват още от ЕЦБ.
Следете с Фактор
Свят
България и Румъния стават пълноправни членки на Шенген от 1.1.2025 г. - решение на Съвета на ЕС
- 15:28, 26 Ноември, 2024
България
СГС разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
- 15:13, 26 Ноември, 2024
Още от Свят
Руски войници са заподозрени в екзекуцията на 5 украински военнопленници край Покровск
След като са ги накарали да оставят оръжията си и да легнат на земята, се твърди, че са ги застреляли с автоматични оръжия
Мицотакис и Рюте призоваха ЕС да изгради силна отбранителна индустрия
Мицотакис и Рюте призоваха ЕС да изгради силна отбранителна индустрия
Евродепутат: Триста милиарда долара замразени руски активи могат да бъдат предоставени на Украйна за въоръжаване и победа над Русия
Тази инициатива може да бъде поета от лидерите на страните от „Голямата седморка"