6 Декември, 2025

Хърватският премиер поиска засилено сътрудничество от НАТО след инцидента с дрона

Хърватският премиер поиска засилено сътрудничество от НАТО след инцидента с дрона

Хърватският премиер посети днес мястото в Загреб, където предходната нощ падна безпилотен военен въздушен апарат, и призова за укрепване на сътрудничеството между страните в НАТО, предаде Хина. Дронът е излетял от Украйна и се разби в Загреб в четвъртък малко преди полунощ, след като останал без гориво, прелитайки над Румъния и Унгария. При падането е предизвикан силен взрив и се е образува кратер в земята, посочва БТА.

Не знаем чий е, каза Пленкович, коментирайки, че е чист късмет, че няма пострадали освен щетите по паркираните в близост коли. И Русия, и Украйна отричат дронът Ту-141 от съветската епоха да е техен. По думите му инцидентът показва необходимостта от по-тясно сътрудничество в рамките на НАТО, „тъй като това е въздушното пространство на Алианса, както и на Румъния, Унгария и Хърватия“. Не може да търпим такива ситуации и не трябва да се допускат в бъдеще. Това беше много ясна и реална опасност, която изисква реакция, каза хърватският премиер, подчертавайки, че дронът е прелетял безпрепятствено над три страни от НАТО.
Сподели:

Коментари (0)

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.  

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

ЕС променя подхода си към изграждането на енергийната мрежа на общността

До края на 2025 г. Европейската комисия ще представи своя план за подобряване на съвместимостта на енергийните мрежи на страните от Европейския съюз.

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

За Турция разоръжаването на "Хамас" не е основен приоритет

По-рано терористичната организация "Хамас" заяви, че няма да се разоръжи, макар че това е едно от условията на примирието.