През последните години Пекин засили военния натиск около Тайван, включително почти ежедневни въздушни нахлувания, и не изключва възможността да използва сила, за да постави острова под свой контрол
Съединените щати ще осигурят „стабилно, сигурно и надеждно възпиране“ в индо-тихоокеанския регион, включително през Тайванския проток. Това заяви министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет. Той нарече китайските действия „агресивни и принудителни“, предаде агенция "Франс прес".
„Америка се ангажира да поддържа стабилно, сигурно и надеждно възпиране в Индо-Тихоокеанския регион, включително през Тайванския проток“, каза Хегсет в Япония след разговори с колегата си генерал Накатани.
„Япония ще бъде на предната линия на всяка непредвидена ситуация, с която може да се сблъскаме в западната част на Тихия океан, и ние сме заедно, за да се подкрепяме взаимно. Ето защо днес с министър Накатани говорихме за тежката и спешна среда за сигурност около Япония и обсъдихме какво ще направим по въпроса“, обясни той.
През последните години Пекин засили военния натиск около Тайван, включително почти ежедневни въздушни нахлувания, и не изключва възможността да използва сила, за да постави острова под свой контрол.
„Днешните срещи потвърдиха изключителната сила на съюза на Америка с Япония. След днешната дискусия за мен е ясно, че нашият съюз е крайъгълният камък на мира и сигурността в преговорите в Индо-Тихоокеанския регион“, подчерта Хегсет.
„Америка и Япония стоят твърдо заедно пред лицето на агресивните и принудителни действия на комунистическите китайци“, добави той, цитиран от АФП.
Още от Свят
Русия без грим: "Хората са станали зли като кучета - за всички беди обвиняват Запада"
Руснаците "не планират нищо, теглят пари в брой и купуват долари"
Бесент: Прекъсваме всички жизненоважни икономически връзки на тираничния режим в Иран
Министерството на финансите на САЩ е определило "пет ключови сектора – дигитални активи, технологии, злато, авиация и корабоплаване, които иранският режим използва в опит да поддържа изпитващата затруднения икономика“
Гърция създава база за дронове на остров Родос
Базата ще бъде втората от този тип в Гърция, другата е на остров Скирос