14 Март, 2026

Хиляди украински бежанци остават без дом във Великобритания на прага на зимата

Хиляди украински бежанци остават без дом във Великобритания на прага на зимата

снимка: БГНЕС/ЕРА

Причината е, че изтича 6-месечният срок за спонсориран престой

Около 51 000 украинци, пристигнали във Великобритания по схемата "Домове за Украйна", са в края на гарантирания 6-месечен спонсориран престой и мнозина са загрижени за съдбата им, съобщи Би Би Си, цитирана от БНР.

Британските спонсори се съгласиха да осигурят убежище за минимум 6 месеца и по данни на Би Би Си най-малко за половината от украинците, пристигнали по тази схема, този срок е изтекъл или ще изтече скоро.

Някои общини вече съобщиха, че някои украинци вече са останали бездомни, след като са напуснали домовете на своите спонсори. От правителството заявиха, че работят по въпроса за осигуряване на други места за отсяда

Схемата, която бе стартирана през март, позволи на украинци, бягащи от войната с Русия, да пристигнат на Острова, ако спонсори – организации или индивидуални лица, се съгласят да им дадат подслон за поне 6 месеца.

Спонсорите получаваха финансово поощрение от 350 паунда месечно, като някои общини увеличиха тази сума в опит да насърчат домакините да удължат времето за престой. Това обаче не е национална политика, така че много домакини и гости нямат яснота какви са плановете след изтичането на 6-месечиня срок.

Последните данни до 18 ноември показват, че повече от 2 000 украински семейства с деца, както и 900 други украинци вече са се регистрирали в местните общини като бездомни. Някои са бездомни, защото е развалена спонсорската сделка преди изтичането на 6-те месеца, а други, защото са прекарали във Великобритания повече от 6 месеца и няма къде другаде да отидат. Предполага се, че този брой е далеч от реалния, защото няма данни от много общини.
Сподели:

Коментари (0)

Швеция арестува руския капитан на танкер от сенчестия флот

Швеция арестува руския капитан на танкер от сенчестия флот

Бреговата охрана се качи на борда на 228-метровия танкер „Сий Оул I“ в шведски териториални води край южния град Трелеборг късно в четвъртък

Ердоган: Да задържим нашата страна далеч от огнището "Иран" е нашият най-важен приоритет

Ердоган: Да задържим нашата страна далеч от огнището "Иран" е нашият най-важен приоритет

Посланикът на Иран в Анкара Мохамад Хасан Хабиболахзаде заяви днес, че иранската страна не може да си обясни ситуацията с навлезлите във въздушното пространство на Турция ракети след началото на войната в Близкия изток

САЩ дават награда от 10 милиона долара за информация за Моджтаба Хаменей и компания

САЩ дават награда от 10 милиона долара за информация за Моджтаба Хаменей и компания

„Тези лица командват и ръководят различни елементи на Иранската революционна гвардия (IRGC), която планира, организира и извършва терористични актове по целия свят“, заяви Държавният департамент