Въведените забрани за ограничен достъп по пешеходните и асфалтови зони на територията на ПП „Шуменско плато” и Кьошковете са в сила за неопределен период от време до второ нареждане. 4 хиляди хектара площ са затворени.
Предполага се, че хищникът в Шуменското плато е изпуснат от собственика преди два - три месеца, съобщиха властите и обясниха, че животното се е пригодило към дивия начин на живот
Издирването на черния леопард, видян в района на Шуменското плато, продължава вече четвърти ден. Междувременно се появи нова версия - че хищникът може да е свобода по-дълго от очакваното и вече да се е пригодил към дивия начин на живот и това да направи залавянето му още по-трудно, предаде Нова.
По всяка вероятност леопардът е изпуснат от собственика му преди два - три месеца. Хищникът е сниман от дървосекачи в района на Исперих. В направеното видео се вижда животно, което напълно отговаря на профила на издирваното.
Намерени са останки от сърна и котки, с които леопардът се е хранил. Следи от него са открити до паметника Създателите на българската държава.
Въведените забрани за ограничен достъп по пешеходните и асфалтови зони на територията на ПП „Шуменско плато” и Кьошковете са в сила за неопределен период от време до второ нареждане. 4 хиляди хектара площ са затворени, а КПП-то се премества вече в жилищен квартал.
Целта на въведените ограничения е да продължи издирването за залавяне на опасния хищник от специалисти, без да има риск за живота и здравето на хората.
Директорът на Национален парк „ Централен Балкан” Георги Кръстев обобщи, че са направени изводи, според които животното е изградило навици на територията на природния парк. Намерените следи показват, че присъствието му е от няколко седмици.
Кръстев поясни, че ситуацията се усложнява, тъй като навиците му са на диво животно, което може да нападне всеки момент от засада. Не става въпрос за домашен любимец, животното ловува, което се доказва от намерените останки от животни.
„Търсим съдействие от хора, които имат опит в лова на подобен тип животни и съвети за решаване на този проблем. Видно е, че ще изиска време", сподели инж. Емил Гелов, директор на Регионалната дирекция на горите.
Още от България
Дъщери, синове и родственици поднесоха венци пред паметника на горяните в Сливен
Скромният паметник на горяните в центъра на Сливен е поставен по инициатива и със средствата на Съюза на репресираните в града през 2001 г.
Николай Нанков: За управляващите явно новата социална политика е пенсионерите да минат на фотосинтеза
Депутатът от ГЕРБ и бивш финансов министър остро реагира на арогантно изказване на Константин Проданов по време на дебат във временната комисия по финанси към НС
С хляб и сол за Путин! Военният ни министър е за един мирен свят, не иска ракети за F-16
Информацията е публикувана в разсекретено писмо на Агенцията за сътрудничество в отбраната на САЩ (DSCA), изпратено до Конгреса на 11 май 2026 г.